Novi saziv njemačkog Bundestaga ove sedmice je završio dodjelu pozicija u parlamentarnim grupama i radnim odborima koje se odnose za zapadni Balkan, Hrvatsku i Sloveniju. Također na zajedničku inicijativu i uz pomoć mnogih prijatelja i odgovornih struktura u njemačkom Bundestagu će se 6. aprila održati nadstranački dogovorena debata na temu 30 godina od početka rata u BIH, piše Večernji.hr.
U njemačkom Bundestagu postoje nadstranačke parlamentarne grupe, radne grupe, odbori za evropsku i vanjsku politiku koji su zaduženi za odnose za zapadni Balkan. Naravno u Bundestagu se u novom sazivu pojavilo još nekoliko novih parlamentaraca koji su porijeklom s prostora zapadnog Balkana i svojevrsno pojačanje dugogodišnjem parlamentarcu porijeklom iz Hrvatske Josipu Juratoviću.
Na mjesto predsjednika parlamentarne grupe za zapadni Balkan je ponovno izabran dugogodišnji parlamentarac Josip Juratović iz SPD-a. Za parlamentarnu gripu Sjeverni Jadran (Slovenija i Hrvatska) predsjednik je i dalje Oliver Lukšić iz Liberala, a potpredsjednica je ovaj put nova zastupnica SPD-a Jasmina Hostert porijeklom iz Sarajeva.
Radna grupa Socijaldemokratske partije za jugoistočnu Europu kojoj pripada i zapadni Balkan za predsjednika je također izabrala Josipa Juratovića (SPD).
Odbori za vanjsku politiku i za evropska pitanja u svim strankama u Bundestagu po pitanju zapadnog Balkana imaju svoje izaslanike. Tako je za SPD u odboru za vanjsku politiku kao izaslanik zadužen Adis Ahmetović, a u odboru za evropsku politiku Josip Juratović.
- Ponukani dosadašnjim naslovima u bosanskohercegovačkim medijima gdje su pojedini članovi njemačkog parlamenta pogrešno titulirani, dužan sam objasniti da ne postoji nikakav specijalni izaslanik Bundestaga za Bosnu i Hercegovinu ili zapadni Balkan, rekao je zastupnik Juratović ili kako ga kolege od milja u Bundestagu zovu Mr. Balkan zbog sedamnaestogodišnjeg iskustva u Bundestagu i gotovo da obnaša sve važne funkcije koje su povezane sa zapadnim Balkanom.
On je, uz Manuela Saracina, u dugogodišnjem potpredsjedničkom mandatu, još i u vanparlamentarnoj organizaciji Društva jugoistočne Europe koja je u uskoj suradnji s ministarstvom vanjskih poslova Njemačke.
- Dakle ponavljam, njemački parlament nema specijalnog izaslanika za zapadni Balkan, a Manuel Saracin iz Zelenih je specijalni izaslanik za zapadni Balkan u Ministarstvu vanjskih poslova savezne Republike Njemačke, a ne Bundestaga - dodaje Juratović.
Poručio je da je veoma važno da nacionalizam iz zemalja bivše Jugoslavije se ne prenese u Bundestag.
- Uz poštivanje suvereniteta svakog parlamentarca, svim parlamentarcima njemačkog Bundestaga koji su nekim porijeklom sa zapadnog Balkana ili bilo kako vezani za zapadni Balkan, je bitno da se naš zajednički rad ne pripisuje pojedincima uz pogrešno tituliranje, već složno radimo na tome da postoji jedna zajednička pozicija Njemačke prema zapadnom Balkanu s ciljem daljnjeg razvoja demokratije u regiji. Jer samo na takav način možemo realno i iskreno saradnju sa zemljama zapadnog Balkana razviti, odnosno spriječiti da se nacionalistička kultura zapadnog Balkana prenese u njemački parlament, što je već počelo nanositi štetu pojedinim kolegama - rekao je Juratović.