Pravnica Aješa Malik (Ayesha) u ponedjeljak je položila zakletvu za sutkinju Vrhovnog suda u Pakistanu, postavši prva žena u istoriji te države koja je stigla do najvišeg suda, javlja Anadolu Agency (AA).
HISTORIJSKO IMENOVANJE
Glasanje je početkom 2022. godine ponovljeno, te je komisija s pet glasova "za" i četiri "protiv" potvrdila njeno imenovanje. Parlamentarni odbor odobrio je odluku prošle sedmice
Aješa Malik. Twitter
Pravnica Aješa Malik (Ayesha) u ponedjeljak je položila zakletvu za sutkinju Vrhovnog suda u Pakistanu, postavši prva žena u istoriji te države koja je stigla do najvišeg suda, javlja Anadolu Agency (AA).
Ceremoniju polaganja zakletve uživo su prenosili državni mediji, a njeno imenovanje, iako historijsko, izazvalo je kontroverzu u Pakistanu. Mnogi advokati i sudije usprotivili su se tom potezu uz obrazloženje da je prekršen princip senioriteta, jer je 55-godišnja Malik bila četvrta sutkinja Višeg suda u Lahoreu prije unapređenja.
Pravosudna komisija Pakistana, devetočlano tijelo koje potvrđuje imenovanja, odbila je njeno unapređenje u Vrhovni sud u septembru prošle godine.
Glasanje je početkom 2022. godine ponovljeno, te je komisija s pet glasova "za" i četiri "protiv" potvrdila njeno imenovanje. Parlamentarni odbor odobrio je odluku prošle sedmice, nakon čega je uslijedilo odobrenje predsjednika Arifa Alvija.
Malik je osnovno obrazovanje stekla u školama u Parizu i Njujorku, a srednje je nastavila u Pakistanu. Studirala je pravo na Pakistanskom pravnom fakultetu u gradu Lahore, prije nego što je magistrirala na Pravnom fakultetu Harvard u Sjedinjenim Američkim Državama.
Prije nego što je 2012. godine imenovana za sutkinju Višeg suda u Lahoreu, Malik je radila na različitim funkcijama u advokatskim firmama i autorica je brojnih publikacija o trgovini i finansijskim uslugama, nezavisnosti pravosuđa i pakistanskim sekularnim zakonima.
Bila je reporter za Pakistan za Oksfordske izvještaje o međunarodnom pravu u domaćim sudovima, u publikaciji “Oxford University Pressa“. Bila je pro bono savjetnik za nevladine organizacije koje rade na smanjenju siromaštva, mikrofinansiranju i programima obuke vještina. Također je predavala bankarsko pravo na Univerzitetu u Punjabu i trgovačko pravo na Fakultetu za računovodstvo i upravljanje u Karačiju.
LEGALIZACIJA OBJEKATA
PUT BISTRIK-LAPIŠNICA
NIJE ODMAH PRIMJETILA
NA KIOSCIMA ŠIROM BIH