U vrijeme kada je izvještavanje nezavisnih i slobodnih medija značajnije nego ikada, sloboda medija je i dalje ugrožena, ističe se u saopćenju visokog predstavnika Evropske unije za vanjsku politiku i bezbjednost Žozepa Borelja (Josep Borrell) povodom Svjetskog dana slobode medija, 3. maja.
- Novinari i dalje prolaze kroz teške uslove rada uz povećan finansijski i politički pritisak, nadziranje, arbitrarne zatvorske kazne ili nasilje zbog toga što obavljaju svoj posao - navodi se u saopćenju objavljenom na sajtu Evropske službe za vanjske poslove (EEAS).
Kako se dodaje, prema podacima UNESCO-a, od 2020. godine širom svijeta ubijeno je 76 novinara, dok su mnogi uhapšeni, maltretirani ili su dobijali pretnje.
- Posebno je zabrinjavajuće nasilje na rodnoj osnovi usmjereno prema novinarkama - ističe se u saopćenju Borelja.
Sloboda medija i bezbjednost novinara su ključni prioriteti novog Akcionog plana o ljudskim pravima i demokratiji kao i Akcionog plana evropske demokratije.
EU je preduzela važne akcije kako bi podržala novinare, nezavisne medije i borbu protiv dezinformisanja u kontekstu pandemije u mnogim regionima, ističe se.
- Sloboda informiranja i slobodan govor moraju svuda biti promovirani i zaštićeni. To je u svačijem interesu. EU će nastaviti da govori protiv svakog ograničenja slobode izražavanja i cenzure, bilo na internetu ili van njega, a kojima se krši međunarodno pravo - naveo je Borelj.
Zaključio je da su sloboda medija i štampe kamen temeljac demokratskih društava koja mogu da napreduju samo ako građani imaju pristup pouzdanim informacijama i mogu da donesu izbore zasnovane na obavještenosti.