PRVI SLUČAJ

Kineski grad Šenzen zabranio prodaju i konzumiranje mesa pasa i mačaka

Odobrena upotreba medvjeđe žuči za liječenje bolesnika koji boluju od Covida-19

Trideset miliona pasa godišnje bude konzumirano širom Azije. Ilustracija

Avaz.ba

2.4.2020

Šenzen je postao prvi kineski grad koji je zabranio prodaju i konzumiranje mesa pasa i mačaka. To je uslijedilo nakon izbijanja pandemije koronavirusa, koje je povezano s konzumiranjem mesa divljači, zbog čega su kineske vlasti zabranile prodaju i konzumiranje divljih životinja. 

Šenzen je otišao korak dalje i čak zabranio jedenje pasa i mačaka. Novi zakon stupa na snagu 1. maja, prenio je BBC.

Trideset miliona pasa godišnje bude konzumirano širom Azije, saopćila je organizacija za zaštitu životinja "Humane Society International" (HSI).


Većina Kineza ne osjeća želju da jede takvo meso. Ilustracija

No, praksa jedenja psećeg mesa u Kini nije tako česta. Većina Kineza nikada to nije učinila i kažu da ne osjećaju želju da jedu takvo meso. 

- Psi i mačke kao kućni ljubimci uspostavili su mnogo bliži odnos s ljudima nego sve ostale životinje, a zabrana konzumiranja pasa i mačaka i drugih kućnih ljubimaca uobičajena je praksa u razvijenim zemljama i Hong Kongu i Tajvanu. Ta zabrana je, također, u skladu s duhom ljudske civilizacije - saopćila je gradska vlast Šenzena. 

No, u isto vrijeme kad je donijela ovu odluku, Kina je, također, odobrila upotrebu medvjeđe žuči za liječenje bolesnika koji boluju od Covida-19.

Medvjeđa žuč, probavna tekućina koja se ekstrahuje iz živih medvjeda u zatočeništvu, odavno se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini.

Aktivni sastojak ursodeoksikolna kiselina koristi se za otapanje žučnih kamenaca i liječenje bolesti jetre. Ali, nema dokaza da je djelotvoran protiv koronavirusa, dok je proces vađenja probavne tekućine bolan i mučan za te životinje.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.