Da li možete zamisliti da za jednu vožnju taksijem, večeru sa dragom osobu, karte za kino gdje je premijera filma kojeg ste dugo čekali platiti više od 200 eura, tačnije 215 eura? A sada zamislite životu u Cirihu ili Singapruu koji je šestu godinu za redom potvrdio poziciju najskupljeg grada za život na svijetu.
Posljednih godina analiziraju se cijene hrane, alkohola i cigareta, potrošnih kućnih predmeta, obuće i odjeće, lične njege, prevoza, zabave, visinu kirije i računa i na osnovu toga je napravljena lista najskupljih gradova za život u 2019. godini.
Cirih je proglašen najskupljim evropskim gradom, u kojem se može pojesti najskuplji Big Mac koji je dvaput skuplji u odnosu na najveći dio drugih gradova na listi. Međutim, ono što je interesantno je činjenica da je u Londonu potrebno najviše novca da bi se pogledao film u kinu.
Ipak, ubjedljivo su ekonomski najzahtjevniji azijski gradovi, sa Kinom na vrhu, pokazalo je istraživanje Mercera.
Na listi se nalazi 209 gradova, a Beograd se našao na 181. mjestu. U regionu su od srbijanske prijestonice jeftiniji Sarajevo (194) i Skoplje (201), a skuplji su Sofija (177) , Zagreb (143) i Ljubljana (142).
10 najskupljih gradova svijeta:
1. Hongkong - Kina
2. Tokio - Japan
3. Singapur - Singapur
4. Seul – Južna Koreja
5. Cirih - Švicarska
6. Šangaj - Kina
7. Ašhabad - Turkmenistan
8. Peking - Kina
9. New York - SAD
10. Shenzhen - Kina