U zajedničkoj izjavi koju su potpisali čelnici Evropske unije iz Brisela povodom Međunarodnog dana ističe se da je ravnopravnost žena i muškaraca jedna od temeljnih vrijednosti Evropske unije, utvrđena u osnivačkim ugovorima.
Također su naglasili da je Unija pionir u borbi protiv diskriminacije na temelju spola te da su ponosni na postignuti napredak, a to je da je Evropa za žene jedno od najsigurnijih i najravnopravnijih mjesta u svijetu.
- Ipak, pred nama je još posla, predstoji nam dug put do pune ravnopravnosti u praksi. Žene i djevojčice i dalje doživljavaju uznemiravanje, zlostavljanje i nasilje. Žene još uvijek rijetko uspijevaju probiti stakleni strop zbog kojeg primaju niže plaće i dobivaju manje prilika za razvoj karijere i poslovanja - istaknuto je u izjavi.
Izrazili su želju da djevojčice i žene postignu ravnopravnost u svim aspektima života, dostupnosti obrazovanja, jednakoj plaći za jednak rad, pristupu vodećim položajima u preduzećima i politici te zaštiti od nasilja.
Poticanje vodstva žena i njihovo ekonomsko osnaživanje, dodali su, apsolutni je prioritet Unije te da je stoga Evropska unija predložila novo zakonodavstvo za poboljšanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života zaposlenih roditelja i njegovatelja i akcijski plan za uklanjanje rodnih razlika u plaćama.
- Pritom nastojimo biti uzor drugima. U februaru 2018. broj žena na rukovodećim položajima u Evropskoj komisiji iznosio je 36 posto, dok ih je u trenutku preuzimanja mandata u novembru 2014. bilo tek 11 posto. Predsjednik Junker obvezao se da će do kraja svog mandata, 31. oktobra 2019., postići udio žena od 40 posto - naglašeno je.
Također su naglasili da su dosljedni u svim aspektima politika, kako unutar EU tako i u vanjskom djelovanju, promovirajući rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena.
- Naša politika doprinosi uspješnoj globalnoj provedbi ciljeva održivog razvoja i programa za žene, mir i sigurnost. Ove će se godine Evropski dani razvoja fokusirati na ključnu ulogu žena i djevojčica u održivom razvoju te njihovo ravnopravno učešće i vodstvo u svim područjima života. Uz to, ove godine EU ima vodeću ulogu u "Pozivu na djelovanje za zaštitu protiv rodno uvjetovanog nasilja", inicijativi koja okuplja više od 60 zemalja i organizacija koje žele osigurati da se u humanitarnim krizama suzbija rodno uvjetovano nasilje - istaknuli su potpisnici.
Također naglašavaju da Evropska unija pomaže ženama i djevojčicama diljem svijeta koje su raseljene ili na putu i koje su žrtve nasilja, primjerice inicijativom Spotlight, ili kojima je uskraćen pristup školovanju, zdravstvenim uslugama ili uslugama planiranja porodice, tržištu rada i političkom životu općenito. Više od 15 miliona djevojčica osnovnoškolskog uzrasta diljem svijeta ne ide u školu, stoga EU potiče dostupnost obrazovanja u državama od Afrike, Latinske Amerike i Bliskog istoka do jugoistočne Azije.
Smatraju da rodna ravnopravnost ne znači samo pravednost i pravdu u Evropi, već i potrebu za postizanjem održivog mira, sigurnosti, razvoja, ekonomskog prosperiteta i rasta diljem svijeta.
Ističu da je ulaganje u potencijale žena i djevojčica ulaganje u čitavo društvo, a to je u jednakoj mjeri odgovornost muškaraca i dječaka kao i žena i djevojčica.