GLOBUS

Članice EU bore se da budu domaćini agencija koje napuštaju London

Avaz.ba

31.7.2017

Skoro sve države članice Evropske unije najvjerovatnije će se natjecati na konkursu da budu domaćini dvije velike regulatorne agencije koje će biti izmještene iz Londona, pripremajući teren za eventualno čarkanje među 27 preostalih članica koje su do sada pokazale jedinstven stav prema Brexitu.

Konkursi za domaćinstvo Evropske bankarske agencije (EBA) i Evropske medicinske agencije (EMA), koje zajednički zapošljavaju više od 1.000 ljudi, moraju biti okončani do kraja dana.

Dvadeset jedna zemlja već je izrazila interes za EMA-u dok ih je osam nagovijestilo da žele EBA. Te brojke mogle bi se promijeniti jer je zemljama dopušteno da do ponoći daju svoje ponude.

Estonija, Latvija, Litvanija i Slovenija jedine su zemlje od kojih se ne očekuje da se natječu. Francuska s Parizom i Lilleom, Njemačka s Frankfurtom i Bonnom, Austrija, Irska, Mađarska i Poljska se natječu za obje agencije, iako nijednoj zemlji nije dopušteno da bude domaćin objema.

Evropska komisija će ocijeniti kandidate do septembra, ali odluka leži na čelnicima EU koji će pokušati da postignu kompromisno rješenje na svom narednom samitu u oktobru. Ministri će potom održati glasanje u novembru, u procesu koji neki povezuju s takmičenjem za pjesmu Evrovizije.

EMA zapošljava skoro 900 ljudi i djeluje kao agencija za odobravanje i nadzor sigurnosti lijekova širom Evrope. S godišnjim budžetom od 360 miliona dolara i privlačeći 36.000 eksperata godišnje u London, ona je dragocjena nekretnina.

Barcelona, Copenhagen i Milano su među gradovima koji će se natjecati da budu njeni domaćini.

Izvršni dirtektror EMA-e Guido Rasi apelovao je da se odluka donese što skorije kako bi se ograničili prekidi u radu njegove agencije.

Frankfurt, Luxembourg i Pariz su među gradovima koji su zainteresirani za EBA-u, čijih 160 službenika piše i koordinira bankarska pravila širom bloka.

Među kriterijima za izbor su infrastruktura grada, saobraćajne veze za porodice službenika i potreba širenja institucija EU širom Evrope. Novije, istočne članice EU tvrdit će da trebaju imati prioritet jer imaju manje agencija EU od starih država članica sa zapada, prenosi Reuters.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.