KLUPKO SE ODMOTAVA

Šef SDA ima opravdan strah od američkog ambasadora: Zašto se Bakir boji Marfija

Sada je Bakiru briga šta je uhapšeni Osmica radio s pritvorenim predsjednikom Suda, koji je, kao prvi čovjek sudske vlasti, imao neograničenu moć

Izetbegović i Marfi. Armin Durgut - Dejan Rakita / Pixsell

Ekipa "Dnevnog avaza"

23.12.2023

Bračni par s Poljina Sebija i Bakir Izetbegović ovih dana ne spava mirno. A i kako bi? Prvi policajac i zaštitnik dinastije Osman Mehmedagić Osmica završio je u pritvoru.

Mjesec u Vojkovićima nije šala. Do sada su Bakirovog Osmicu hapsili, ali nikada i pritvarali.

No, Bakira i Sebiju možda sada više i ne brine samo pritvoreni Osmica, koji s odlaskom iz Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) nema skoro nikakve moći.

Otvoreno prijeti

Sada je Bakiru briga šta je uhapšeni Osmica radio s pritvorenim predsjednikom Suda Rankom Debevcem, koji je, kao prvi čovjek sudske vlasti, imao neograničenu moć i mogao je utjecati na brojne sudske procese.

I tu sada dolazi pitanje, zašto se Bakir Izetbegović, kojeg je američki ambasador u SAD prozvao da je stavio lične i finansijske interese iznad interesa stranke i zemlje, boji Majkla Marfija (Michael Murphy) i otvoreno prijeti.

Ovo je prvi put da je jedan američki ambasador, govoreći o korupciji i kriminalu, direktno spomenuo Bakira.

Sada se polako otvara Pandorina kutija s Bakirovim strahovima i nervozama. Izetbegović, svjestan da se klupko odmotava, polako gubi konce i iznosi laži na Marfijev račun.

Strah se uvukao u kuću na Poljinama i zbog toga šta će tužioci naći u telefonima Osmice i Debevca, prije svega predsjednika Suda, koji je svoj telefon krio. A razlog je, sigurno, imao.

I tu će se lako doći do afere „Respiratori“ i uloge Sebije Izetbegović u nabavci 100 uređaja po cijeni od 10,5 miliona KM, najveće poslijeratne pljačke budžetskog novca.

Lider SDA je polako postao svjestan da niko nije nedodirljiv. Dokaz je optužnica protiv Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a. Ali na optuženičkim klupama ranije su bili i Mirko Šarović, Dragan Čović, Fahrudin Radončić. Zašto bi Bakir bio izuzeće?

Sky mafija

Možda je i najveći strah Bakira razotkrivanje Sky mafije, odnosno poruka u koje je duboko upleten njegov pritvoreni Osmica, a u kojima se krije i njegova saradnja s narkokartelima.

Ništa manje Bakira ne brinu ni druge afere u kojima je imao svoje prste.

Prije svega, kriminalna privatizacija El-Šidija (Al Shidi), u koju je njegov prijeratni prijatelj Sulejman el-Šidi obećao uložiti 190 miliona KM, a to nikada nije uradio. Zauzvrat, dobio je nekretninu u centru grada.

Bakiru je briga i kriminalna privatizacija hotela “Bristol” dok je bio na čelu Zavoda za izgradnju KS. On nikada nije objasnio javnosti kako je uložio četiri miliona KM u sanaciju objekta, a prodao ga za pet, iako je vrijedio dvostruko više.

Brine ga, također, i ratno profiterstvo, za što ga je optužio i ugledni “New York Times”. Tada je Bakir potrošio milion dolara od EPBiH kako bi tužio ovaj medij i izgubio tužbu.

Omča su mu oko vrata i nikada razjašnjena politička ubistva, strah ga je šta će se otkriti kada se otvore brojne istrage koje su do sada gurane pod tepih i čuvane od očiju javnosti. Od ubistva Ramiza Delalića, do atentata na porodicu Halilović. Izjava Nedžada Herende mnoge bi mogla poslati direktno u zatvor.

Bakira brine i šta će pokazati istraga o tome kako je upumpavan novac javnih fondova u Klinički centar u Sarajevu, kojim je upravljala njegova supruga.

Brinu ga i zaštita ilegalnih migranata te veze s Muslimanskim bratstvom i radikalnim strukturama Irana koje nikada nije ni krio.

Na plećima mu je i pomoć supruzi u falsificiranju školske diplome, što je krivično djelo, i za nju i za njega.

Posebna je priča pritisak na slobodu medija, odnosno pokušaj da se preko montiranih poreznih afera likvidira „Dnevni avaz“, ali i guranje Bošnjaka protiv EU puta. Bakir je jedini član Predsjedništva kojeg niko nikada od diplomata iz SAD nije primio.

Navijali za pritvor Radončića

Fahrudin Radončić i „Avaz“ te SBB su deset godina bili bitku s Bakirovom hobotnicom, koja je još 2012. godine montirala Radončiću lažne optužnice, a 2016. ga gurnula u pritvor.

Za taj pritvor su navijali i pojedinci iz trenutne vlasti koji se hvale da su oni prvi razotkrili Osmana i Bakira, a ni dan-danas, 20 godina poslije „Avaza“, ne smiju da izuste ni riječ o političkim ubistvima u organizaciji dinastije, o čemu „Avaz“ piše 20 godina.

Nema veze s pobjedničkom ili poraženom politikom

U cijeloj priči oko rezultata rada pravosuđa itekako je važno spomenuti novu i reformiranu upravu OSA-e, kojoj je interes zaštita države, a ne pojedinaca i njihovih porodica.

Osim toga, važno je napomenuti da rezultati rada sigurnosno-obavještajnog sektora i pravosuđa ne mogu i nikako ne smiju imati veze s pobjedničkom ili poraženom politikom, nego isključivo s onim ko je šta i kako radio, a o čemu je „Avaz“, kada su mnogi šutjeli, prvi pisao i na što je godinama upozoravao.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.