Do primjene Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, koji se popularno prevodi kao zabrana pušenja, broji se sitno i počinje 28. maja.
Kako se bliži njegova primjena, tako raste i nervoza, pogotovo ugostitelja koji, skoro uglas, ukazuju na to kako ih nadležne institucije nisu pripremile.
Brojne su nepoznanice, kažu – od toga na koji način će uređivati zone za pušače, je li im zaista dozvoljeno da se opredijele za to hoće li njihovi objekti biti pušački ili ne, kakav treba biti sistem ventilacije…
Izrada pravilnika
Kako smo saznali, u Federalnom ministarstvu zdravstva i dalje rade na izradi pravilnika koji će dati odgovore na brojne nedoumice i koji će javnosti biti predstavljen, a, s druge strane, nadležni ponavljaju da slijedi i proces prilagodbe u vezi s ovim zakonskim rješenjem.
Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH, smatra da će zbog primjene ovog zakona biti najugroženiji ugostiteljski objekti koji imaju manju kvadraturu, kao i da je sve prebačeno na teret poslodavca.
Najveća zamjerka
- Zamislite situaciju u kojoj osoba u objektu ne poštuje zabranu pušenja, a mi smo, kao, dužni da upozorimo, opomenemo, na koncu i izbacimo. Pitamo se, hoće li nam neko fizički uzvratiti. Nadalje, moja najveća zamjerka se odnosi na to da se ovaj zakon primjenjuje samo u Federaciji BiH. Dakle, naši političari se nisu mogli usaglasiti ni o tom pitanju - kazao nam je Hadžić.