Nenad Stevandić, zastupnik Ujedinjene Srpske u Predstavničkom domu FBiH, nakon sastanka u zgradi Delegacije EU sa specijalnim izaslanikom za izbornu reformu SAD Metju (Matthew) Palmerom i direktoricom pri Evropskoj službi za vanjske poslove Angelinom Ajhorst (Eichhorst), kazao je da su se odazvali na sastanak kako bi dali svoja rješenja što se tiče izbornog procesa i budućnosti izbora.
- Mogu reći da se svi zalažemo za održavanje izbora jer samo u zemljama u kojim imamo mir ima i budućnosti. Pitanje koncenzusa između stranaka i entiteta, ovdje je najviše bilo poziva da se nastavi rad interresorne radne grupe. Što se toga tiče mogu da kažem da su isti rezultati bili kada se ona sastajala i kada nije. Ovdje je pitanje političkog koncenzusa i dok se on ne uspostavi, svejedno je hoće li se interresorna grupa sastajati. Mogu da ponovnim da je osnovni problem pravosuđe, utjecaj na CIK. Sve krize u BiH su počele na dva načina, ili odlukom visokog predstavnika ili sudijama Ustavnog suda koji su također stranci - rekao je Stevandić.
Kada je u pitanju izbor člana Predsjedništva BiH, kazao je da oni zagovaraju asimetrično rješenje.
- Nije bitno na koji način ćemo ih izabrati nego na koji način predstavljaju one koji su ih izabrali. Da se slučaj Komšić unedogled ne ponavlja - rekao je Stevandić.
Damir Mašić, zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu FBiH prisustvovao je na dva sastanka.
Kada je riječ o prvom sastanku, istakao je na njemu postalo evidentno da je razlog nefunkcioniranja FBiH direktno vezana za nefunkcionalnost onih koji predstavljaju vlast.
- Ljudi nisu u stanju da implementiraju izbore iz 2018. godine i u tom segmentu govore kao da ne postoji vlast. S druge strane kada vidite imenovanje direktora javnih preduzeća, upravnih i nadzornih odbora, institucija FBiH, tu besprijekorno funkcionira. S te strane mi smo ukazali da u FBiH, šta god mi mislili o važećim propisima, od ustava do zakona, manji su propisi problem koliko je problem što je vlast potpuno bezidejna da stvari pokrenu sa mrtve tačke - kazao je Mašić.
Dodao je da će SDP biti partner u svim razgovorima koji unapređuju stanje.
- Rekao sam da je problem u FBiH, pored neimanja takozvane izvrsne vlasti u kapacitetu novih izbornih rezultata, činjenica je da je Dom naroda postao praktično groblje propisa i zakona koji se politički svjesno zadržavaju tamo gdje nekome ne odgovara, u ovom slučaju HDZ-u. Naveo sam primjer zakona koji sam predložio kao ministar predložio u mandatu pretprošle Vlade koji je usvojen u Predstavničkom domu i još uvijek nije implementiran - dodao je.
Na drugom je prisustvovao umjesto kolege Saše Magazinovića koji je u Briselu, a sastanak je u vezi rješavanja pitanja na državnom nivou.
- Što se tiče drugog sastanaka, bilo je priče o poboljšanju izbornog procesa u smislu legalnosti izbora i transparentnosti cjelokupnog procesa. Morao sam im iznijeti naš stav da je apsurdno da mi još uvijek razgovaramo o radu interresorne grupe u situaciji u kojoj je Parlament BiH, koji je formirao grupu, u blokadi nekoliko mjeseci. Prioritet je da se odblokira Parlament, nakon toga razgovara o poboljšanju izbornog procesa, pa tek onda o rješenjima koja ne treba da idu u pravcu onih koji ultimatumom postavljaju stvari - smatra Mašić.
Kazao je da međunarodna zajednica želi da se poveća rad interresorne radne grupe.