SJEDNICA SKUPŠTINE KS

Premijer KS Edin Forto povukao iz procedure Nacrt zakona o visokom obrazovanju

Nakon što je Melika Husić Mehmedović podnijela ostavku na mjestu ministrice nauke, visokog obrazovanja i mladih

Nacrt zakona izazvao je burne reakcije. Arhiv

Piše: L. Memčić

8.7.2021

Ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS Melika Husić Mehmedović podnijela je ostavku na današnjoj sjednici Skupštine KS na kojoj je trebao biti razmatran Nacrt Zakona o visokom obrazovanju koji je izazvao turbulencije unutar akademske zajednice. Edin Forto, premijer KS je nakon toga i povukao Nacrt zakona iz procedure.



Izrazili nezadovoljstvo

U srijedu su se oglasili i sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu koji je matični fakultet ministrice protiveći se novom zakonu.

Ranije je objavljeno pismo koje je potpisalo 200 uposlenika UNSA-e koji su izrazili nezadovoljstvo novim Zakonom, a protiv zakona su i studenti a zvanično se oglasio i Studentski parlament UNSA.

Iz SDP-a su također tražili da se povuče ovaj nacrt. Jasna Duraković (SDP) je kazala da im je uskraćeno pravo da kažu nešto u vezi s ostavkom ministrice.

Korist privatnih univerziteta

Anis Krivić, bivši ministar za obrazovanje, nauku i mlade KS, a aktuelni politički direktor SBB-a BiH, upozorio je da je Nacrt Zakona o visokom obrazovanju napisan isključivo u korist privatnih univerziteta, a na štetu onih kojih se najviše tiče, a to su studenti i akademska zajednica.

U odnosu na Univerzitet u Sarajevu ovakav nacrt stavlja u podređen položaj sve one koji se bave naučno-istraživačkim radom u oblasti humanističkih nauka. Klub zastupnika SBB-a još prije više od mjesec upozorio je na sve štetnosti Nacrta zakona o visokom obrazovanju.

- Zakonom, naime, nije propisana procedura stipendiranja studenata iz kategorije djece šehida i poginulih boraca, djece ratnih vojnih invalida, djece dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja i djece bez oba roditelja, odnosno nakon usvajanja ovakvog teksta ostalo bi nejasno ko i na koji način će uplaćivati stipendiju za ove kategorije. U članu 32. stavu 2. propisano je da Vlada utvrđuje broj studenata koji su oslobođeni od plaćanja školarine odnosno koji su stipendirani, dok je u stavu 6 istog člana propisano da to radi fakultet i to na način da proširi listu, a niko nije pretpostavio šta će se desiti ako nema dovoljnog broja studenata da bi se lista primljenih proširila?! - istakao je Krivić.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.