Odgovarajući na pitanja zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo Harisa Zahiragića, ministar zdravstva KS Haris Vranić rekao je da je Klinički centar Univerziteta u Sarajevu pretvoren u polumilitarnu organizaciju s velikim brojem oružane sile koja čuva tu zdravstvenu ustanovu.
- Nije ni čudo da oni imaju neke svoje protokole zaštite bolesnika od samih sebe i njihovih porodica pa im oduzimaju mobitele. I ja sam kao ministar doživljavao "divne" trenutke unutar KCUS-a s osiguranjem koje me je pomno pratilo u svakom trenutku - rekao je Vranić.
Vranić je dalje naveo kako mu nije jasno zašto se unutar KCUS-a nalazi naoružano osiguranje te dodao da je angažirano 120 pripadnika osiguranja koji imaju pištolje.
- Jedan ulaz u KCUS-u liči na granični prijelaz. Pacijentima oduzimaju telefone, a ja kao ministar doživio sam radnik na osiguranju stajao uz automobil kojim sam se dovezao, a kao razlog naveo je da ja ne bih snimao KCUS. Toliko naoružanog osiguranja nemaju ni domovi zdravlja, a ni Opća bolnica, a ni KCUS nema potrebe za tim - rekao je ministar Vranić.
Upitao je dalje od koga se KCUS brani te naveo da on taj odgovor sam sebi ne može dati. Istaknuo je i kako je obišao mnoge zdravstvene ustanove u svijetu, ali da nigdje nije vidio toliki stepen osiguranja poput onoga na KCUS-u.
- Ako zastupnika Zahiragića KCUS ne podsjeća na polumilitarnu organizaciju, neka mi nađe primjer u svijetu koji to klinički centar ima ogradu visoku dva metra sa šiljcima i naoružano osiguranje. Putovao sam od Švedske do Njemačke i nijedan centar nema takvu ogradu - naveo je ministar Haris Vranić.
Na njegovo izlaganje Haris Zahiragić je rekao kako je na KCUS-u stanje takvo vjerovano jer su "stanovnici okolnih naselja prolazili kroz centar, preskakali su ogradu i tako sebi skraćivali put".
On je kazao i kako pretpostavlja da su mjere osiguranja pojačane jer su "nekada neki ljekari zloupotrebljavali svoje pozicije i napuštali radna mjesta koristeći sporedne izlaze".