Centralna izborna komisija BiH (CIK) reagirala je tek danas na tekstove „Dnevnog avaza“ u vezi sa sigurnošću štampe izbornih listića.
U prilogu reagiranja koje je objavljeno na internet stranici ove institucije objavljene su i fotografije sa video nadzora koje su sačinjene protekle sedmice prolikom posjete novinara „Dnevnog avaza“. Na taj način, predsjednik CIK-a Željko Bakalar je htio demantirati našu priču, ali je samo dodatno bacio sumnju na cijeli proces.
Njihovu reakciju, kao profesionalni medij, prenosimo u cijelosti:
- Cijeneći značaj povjerenja građana u izborni proces, Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je dužna reagirati na neistinite navode objavljene 26.09.2020. godine na naslovnoj i 3. stranici dnevnog lista Dnevni Avaz pod naslovom "Sramotno/Početak štampe listića otkrio brojne opasnosti/Sve spremno za novu izbornu krađu". U pomenutom članku se na temelju neistinitih informacija zaključuje "Snimci reportera koji su bili u štampariji „Unioninvestplastika“ ne otkrivaju da postoje adekvatan i efikasan neovisan nadzor ".
Da je riječ o apsolutno netačnim informacijama kojima se pokušava urušiti povjerenje građana u ovaj izuzetno važan segment izbornog procesa, najbolje ukazuje sljedeće:
1. Fotoreporter Dnevnog Avaza (E.T.) je uspio snimiti kadrove tek nakon odobrenja koje je zatražio putem e-maila. (Poruku vidi ovdje)
2. Isti je evidentiran sa ličnim podacima i tačnim vremenom ulaska i izlaska. (Fotografiju evidencije vidi ovdje)
3. Sve je snimljeno sigurnosnom kamerom od trenutka ulaska fotoreportera Dnevnog Avaza do trenutka izlaska (Fotografije sa nadzornih kamera pogledaj ovdje).
Još jednom javnost informiramo da je za izborni proces na Lokalnim izborima 2020. uvedeno više novina na više nivoa sigurnosne zaštite glasačkih listića što, pored ostalog, uklučuje da će se prvi put otkako se izbori provode u BiH na listićima štampati bar cod, te da postoji pisana procedura višestruke kontrole i nadzora nad procesom štampanja i pakovanja glasačkih listića, da postoji 24-satni video nadzor kojem CIK BiH može pristupiti u svakom trenutku bez obaveznog fizičkog prisustva u prostorima kompanije, a snimci se čuvaju i nakon potvrđivanja rezultata izbora onoliko dugo koliko je to potrebno, da su formirane posebne komisije koje prate i nadziru nabavku, dopremanje, skladištenje i upotrebu papira sa vodenim žigom i proces štampanja i pakovanja glasačkih listića o čemu pismeno izvještavaju Centralnu izbornu komisiju BiH.
Iz razloga sigurnosti štampanja glasačkih listića CIK BiH nije i neće odgovarati na pitanja: Ko su i koliko ima osoba koje rade na obezbjeđenju procesa štampanja i pakovanja glasačkih listića? Sa koliko kamera se vrši video nadzor i gdje su one locirane? Gdje se skladišti video materijal? I slično.
CIK BiH će i u budućnosti nastaviti štititi izborni proces, što uključuje i reagiranje na sve neistinite informacije kojima se pokušava nanijeti šteta, urušavanjem povjerenja gradjana u isti.“
Međutim, CIK nije odgovorio na jedno od ključnih pitanja - Ko ima pristup i gdje se čuvaju snimci sa video nadzora štampanja izbornih listića te ko će provjeravati da li je tokom štampanja bilo kakvih zloupotreba?
Nakon ove reakcije predsjednika CIK-a Željka Bakalara, inače bivšeg savjetnika Željka Komića, predsjednika Demokratske fronte, apsolutno je jasno ko i na koji način može koristiti snimke video nadzora, odnosno, ovime se potvrđuje da snimci mogu biti vrlo lahko zloupotrebljeni.
Osim toga CIK nije javnost upoznao ni sa pitanjem koja policijska ili zaštitarska agencija štiti proces štampanja i distribucije izbornih listića. Nisu odgovorili ni na pitanje ko kontroliše proces štampe nakon kraja radnog vremena kada uposlenik CIK-a, kao što je to navedeno u članku, napusti štampariju.
Činjenica da listići imaju bar-kod ne garantuje nikakvu sigurnost jer se bar-kodovi mogu lako kopirati, a poslije izbora se ne vrši nikakva nova provjera autentičnost izbornog materijala.
Skandal sa sigurnosnim mjerama tokom štampanja listića, samo dodatno baca sumnju na korektnost i zakonitost cijelog procesa. „Dnevni avaz“ kao medij ima pravo da provjera rad institucija, tim prije što CIK iza sebe ima niz šokantnih skandala, poput onoga u kojem je nestalo više od 35 tona izbornog materijala, o čemu su mediji ranije izvještavali.