Veoma je važno da se investicije u Bosni i Hercegovini nastave uprkos pandemiji koronavirusa, istaknuto je tokom današnje posjete dopredsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Bakira Izetbegovića i premijera FBiH Fadila Novalića gradilištu tunela Hranjen kod Goražda.
- Jedna od važnijih i dražih investicija je ova koja će spojiti Sarajevo s Goraždem. U Goražde smo došli da vidimo i kako se ljudi nose u vremenu korone, da vidimo šta im treba pomoći, kako stoje s budžetom i šta treba da poguramo.
Mislim da će gospodin Novalić naći rješenje, pa da se možda dvostruka suma odvoji za dva manja kantona u FBiH – kazao je Izetbegović.
Za takvo nešto postoje pretpostavke, jer je Vlada FBiH, prema riječima premijera Novalića, usvojila rebalans budžeta, kojim je umjesto ranije predviđenog 21 miliona, za pomoć nižim nivoima vlasti planirala 200 miliona KM.
- Sada imamo 200 miliona granta, tako da neće biti nikakvih problema s nadomještanjem sredstava za Goražde i Posavski kanton. Ići ćemo s nekim koeficijentom multiplikacije, tako da će to biti vjerovatno i znatno veći iznos nego što je bio predviđen – kazao je Novalić.
Na reakcije sindikata na izmjene Zakona o radu, kojima su date veće ovlasti poslodavcima, Novalić odgovara da se radi o prilagođavanju zakonskih odredbi stanju nesreće.
- Mi sada u zakonu o radu pravimo set članova koji će važiti kad god proglasimo stanje nesreće. Da se može raditi od kuće, duže, u manjim grupama, to su sve pozitivne promjene koje definiramo za stanje nesreće, kada trebaju važiti druga pravila.
I neplaćeni i plaćeni rad. Mi sad ili kršimo Zakon o radu ili odluke koje je donio Krizni štab – dodaje Novalić.
Na konstataciju da nakon svake nesreće običan čovjek u ovoj zemlji doživi nepravdu i pitanje hoće li nakon pandemije biti pravde i hoće li teret posljedica s radnicima podijeliti i političari, Novalić je kazao da je to jedan od glavnih motiva za izmjene Zakona o radu.
- Kad smo govorili o izmjenama Zakona o radu, jedna od glavnih pretpostavki zašto mijenjamo je da u nekom sadašnjem i budućem vremenu možemo smanjivati i plate. Da bismo svi zajedno podnijeli teret.
Sadašnji Zakon o radu to ne dopušta. Na posljednjoj krizi smo imali vrlo negativno iskustvo. Smanjene su plate, ali nisu bile u granicama zakona i ja sam zatekao milijardu maraka tužbi koje smo morali platiti. Ovaj put nećemo dozvoliti da to bude tako – ističe premijer FBiH.
Izgradnja tunela Hranjen, koji će znatno skratiti udaljenost između Sarajeva i Podrinja, počela je u septembru prošle godine. Do sada je probijeno oko 500 metara s južne strane iz pravca Goražda te oko 280 sa sjeverne, iz pravca Sarajeva i Pala.
- Izuzetno su teški geološki uslovi. S južne strane imamo nadsloj koji je 350 metara, ići će na 500 za pedesetak metara.
Sa sjeverne strane imamo krečnjački materijal koji je dosta povoljniji, ali imamo dosta jak priliv vode. Očekujemo da se prilike još višu usložne na narednih 800 metara, a onda ćemo, nadamo se, imati bolje uslove – kazao je Jasmin Bučo iz kompanije “Euro-Asfalt”.
U vrijeme pandemije koronavirusa, radovi se odvijaju uz izmijenjen režim na gradilištu.
- Rad smo organizovali u potpunoj izolaciji na način da se radovi odvijaju nevezano za krizu koja je trenutno oko nas. Radnici su smješteni u kamp, imamo organizovan izolatorij, zatvoren sistem proizvodnje hrane, voda se takođe kontrolisano unosi i radnici su organizovani da ne može biti lokalnih transmisija između različitih ekipa – pojašnjava Bučo.
Tokom boravka u Goraždu, Izetbegović i Novalić s pojedinim ministrima u Vladi posjetit će i Kantonalnu bolnicu, kao i kompanije u industrijskoj zoni Vitkovići.