REAKCIJE

Gavran: Brexit ne donosi trenutne promjene u međunarodnim trgovinskim odnosima

Promjena će sigurno biti, dodao je, jer odnosi ne mogu ostati isti u ovako drastično izmijenjenim okolnostima

Igor Gavran. Avaz

Fena

31.1.2020

Ekonomski analitičar Igor Gavran smatra da izlazak Ujedinjenog Kraljevstva (UK) iz Evropske unije (EU) neće imati trenutnog utjecaja na međunarodne trgovinske tokove, pa tako ni na bilateralnu trgovinu ove države s Bosnom i Hercegovinom, s obzirom na prijelazni period koji slijedi i u kojem će važiti svi propisi i sporazumi EU kao i danas.

Dugoročni efekti na odnose i trgovinu između BiH i Velike Britanije i promjene koje mogu nastupiti nakon isteka prijelaznog perioda, kako je kazao Gavran, zavisit će primarno od odnosa koje UK i EU međusobno dogovore te potom odnosa koji dogovore BiH i UK. Prema njegovim riječima, izvjesna je namjera obje države da nastave ekonomsku saradnju i trgovinu, ali napominje da je nemoguće prejudicirati detalje ovih odnosa prije nego što se ne definiraju oni između UK i EU.

- Praktičnog uticaja Brexita na globalnu trgovinu i ekonomske odnose neće biti samim činom prestanka članstva Velike Britanije u Evropskoj uniji 31. januara ove godine, već će uslijediti tek nakon isteka prijelaznog perioda, koji je dogovoren do 31. decembra 2020., a moguće ga je i produžiti za još jednu ili čak dvije godine ako se Velika Britanija i EU o tome dogovore – pojasnio je Gavran.


U narednom periodu vodit će se i pregovori o slobodnoj trgovini. Ilustracija

Promjena će sigurno biti, dodao je, jer odnosi ne mogu ostati isti u ovako drastično izmijenjenim okolnostima, ali nemoguće ih je predvidjeti prije nego što se okončaju pregovori o budućim odnosima između Velike Britanije i EU, koji će presudno utjecati na sve ostale efekte. Ako ovi budući odnosi budu bliži i veze jače, efekti na globalnu ekonomiju bit će manji, jer će i promjene biti manje, kao i obratno.

Gavran je kazao da će u narednom periodu trajati i pregovori o slobodnoj trgovini i drugim međunarodnim sporazumima koje će Velika Britanija nakon prijelaznog perioda zaključivati s drugim državama (prije svega strateškim partnerima poput SAD, ali i svim ostalim, uključujući i BiH), čiji će ishod i posljedični efekti dalje djelovati i na globalnu ekonomiju, ali napominje da je nemoguće nagađati o njima prije nego što je poznat ishod i sadržaj takvih sporazuma.

- Ukratko, formalni Brexit koji se očekuje danas u ponoć tek je uvod u dugotrajan i kompleksan proces čiji ishod i posljedice još nisu izvjesni i vrijeme i budući događaji će ih definirati – kazao je Gavran.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.