Osmočlana porodica Alise Kratovac, majke Almedine, prve Romkinje upisane u školu u Goraždu, napustit će željezni kontejner u kojem je godinama živjela u teškim uvjetima, o čemu je „Avaz“ pisao.
PRAZNIK U PODHRANJENU
GORAŽDE
U školu je znala i plačući krenuti zato što joj je bilo hladno dok se vani umiva ili kupa, rekla majka Alisa
Alisa sa stanovnicima romskog naselja. Avaz
Osmočlana porodica Alise Kratovac, majke Almedine, prve Romkinje upisane u školu u Goraždu, napustit će željezni kontejner u kojem je godinama živjela u teškim uvjetima, o čemu je „Avaz“ pisao.
Za četiri porodice romske nacionalnosti u naselju Podhranjen svečano su uručeni ključevi novosagrađenih kuća. Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH izdvojilo je 200.000 KM, dok je Grad Goražde osigurao dodatnih 37.000 KM.
U međuvremenu, Almedini se na putu do škole priključio i njen brat Almedin.
- Hvala svim dobrim ljudima koji su učestvovali i omogućili Romima Podhranjena da sada žive malo normalnijim životom. Bilo je teško, pogotovo meni, koja školujem dvoje djece, jer živjeli smo i bez vode i bez struje. Almedina je u školu znala i plačući krenuti zato što joj je bilo hladno dok se vani umiva ili kupa. Sada je to prošlo i sretni smo – kazala nam je Alisa.
Uručeni ključevi porodicama. Avaz
Porodicama koje su se uselile u nove domove obećana je i pomoć u nabavci peći i ogrjeva, upošljavanju odraslih i školovanju djece.
U domu Behare Seferović živjet će 12 njene djece i unuka, pa je njena porodica najbolji primjer da će pomoć romskoj zajednici biti potrebna i u drugim segmentima života.
- Živimo od dječijeg doplatka. Muž mi ne vidi. Jedno dijete dala sam u školu. Idem, prosim po ulici, jer imam 145 maraka mjesečno i teška je situacija. Ne živi niko od have i lišća. Po kontejnerima idem, djeci skupljam garderobu i hranu, djeca mi idu na smeće pa traže sebi kakvu pomoć – priča Behara.
Gradonačelnik Goražda Muhamed Ramović kazao je da još četiri porodice žive u objektu nekadašnje škole. Cilj je riješiti i njihovo stambeno pitanje, a uručena su im jednokratna novčana pomoć i određene količine hrane.
Radost zbog završetka ovakvog projekta izrazio je i monitor za pitanja Roma pri Misiji OSCE-a u BiH Dervo Sejdić.
- Međutim, ovo je pola puta kada je u pitanju romska zajednica u Goraždu i nadamo se da ćemo svi sa svojim naporima učiniti da se u narednoj, eventualno u 2021. godini, i četiri preostale porodice usele u slične objekte. Sada treba povesti računa i o njihovom socijalnom uključivanju u smislu da Grad Goražde pomogne prilikom zapošljavanja – kazao je Sejdić.
ADVOKATICA MINISTRA
TIJELO PREBAČENO NA BARE
EVO NA ŠTA SU SE POZVALI