Od pete ili šeste godine sam učio ilahije i kaside. Ruku na srce, tada nisam mnogo razumio tekstove, ali sam volio slušati te lijepe melodije i različite mekame od naših domaćih i neprevaziđenih učača Kur'ana, mevluda, ilahija i kasida. Od tada pa do danas sam u tom svijetu. Ilahije i kaside su moja posebna ljubav i tako će biti dok sam živ ako Bog da, kazao je u razgovoru za "Avaz" jedan od najpoznatijih interpretatora ilahija i kasida u Bosni i Hercegovini, efendija Šerif Delić, imam, hatib i mualim u Carini džamiji na Vratniku.
Efendija Delić današnji dan provodi u krugu porodice zajedno sa svojom suprugom Dženanom Delić i djecom. Kako i sam ističe postoje neke razlike u Bajramu nekada i sada, all i vremena se mijenjaju.
- U našoj bogatoj tradiciji koja vijekovima nas označava kao čestit i radan narod, s vremena na vrijeme kroz historiju muslimana dešavale su se neke „uvozne“ navike drugih muslimana iz svijeta, a posebno sa istoka. Nisu se nikada dugo zadržavale jer po našim običajima ostala je duboko utisnuta navika da se njeguje ono što smo naslijedili od naših dobrih predaka. Naravno da i zapad ponekad učestvuje u kreiranju obićaja, ali vrijeme učini da i tada bosanskohercegovački musliman ostane pri svome. Zbog toga trebamo biti ponosni i na najljepči način čuvati i baštiniti ono što smo naslijedili- kazao je Delić.
Zasigurno između ostalog postoji i razlika u običajima kada je riječ o Kurban bajramu i o Ramazanskom bajramu, da li ima nešto što bi posebno istaknuli?
- Časni emanet i misija jednog imama je najljepša onda kada to što je u opisu djelovanja, imam radi sa ljubavlju i samo tako pristupa obavezama, ali i sa odgovornošću naspram svih zadaća, Zbog toga volim kazati da to nije posao, nego misija. Kada se imam veže za džemat, kada ga ljudi cijene, poštuju, pa i vole, onda u tim posebnim mubarek danima i noćima, i u trenutcima dočeka blagdanskih dana, kao što je i ovaj hadžijski, kurban bajram zaista je teško opisati sve trenutke radosti. Džamija i džemat dišu jednim plućima, svi su obučeni u bajramska odijela, dječica vesela, a znamo i zašto su, jer slijedi „bajram banka“. Jednostavno to su trenuci opće radosti i najljepše bajramske čestitke: Bajram Šerif Mubarek Olsun.
Život je ispunjen kušnjama i nema čovjeka koji nije prošao neku kušnju. Može li se reći da Bajram čini da zaboravimo na problemu i budemo istinski sretni?
- Shodno vjeri koja se nalazi u ljudskoj duši, srcu i tijelu, tako prepoznajemo i vjernike. Vjernik je svjestan da sve što mu se dogodi, da je to Allahova odredba, i kao takav, vjernik je zahvalan u svakoj prilici. Bajramski blagdani su nagrada vjernicima za njihov trud i žrtvu. Zbog toga se osjeća veće zadovoljstvo i sreća na licima vjernika i vjernica. U bajramskim mubarek danima porodice su na okupu, druže se, razmjenjuju poklone i zajedno vračaju uspomene na protekle dane i događaje koji su obilježili njihovo djetinjstvo i uopće život. Tako preprićavaju iste priče više puta, ali one su uvijek unikatne i pune života i zbog toga se osjećaju posebno.
Kako bi saznali kako protiče njihov današnji dan razgovarali smo i sa hanumom i mualimom Dženanom Delić, koja nam je tokom ovog razgovarala kazala da na današnji dan bajramska sofra je posebna.
- Bajramska sofra jeste i mora da bude posebna. Tako su nas naučile naše majke i nane koje su danima prije Bajrama pripremale jemeke. Na bajramskoj sofri nalaze se sva omiljena jela ukućana, a svakako su tu i naša tradicionalna bosansko-hercegovačka jela, čorba, sitni i hažijski ćevap, dolme, pite, baklave. Za Kurban- bajram priprema se ručak od kurbanskog mesa. Mi koji imamo roditelje sretni smo što idemo na bajramski ručak kod naših majki, jer njihova su jela ipak najukusnija i najbolja. Ovog Bajrama moji roditelji su na hadžu i čini mi se da ću ja preuzeti ulogu domaćice, nadam se da ću se dobro snaći- kazala je Delić.
Bajramsko jutro je poseban dio dana. Kako protiče Vaše Bajramsko jutro?
- Bajramsko jutro je posebno lijepo u našem domu. Kako nam naša vjera i tradicija nalaže na bajramsko jutro oblačimo najljepšu odjeću, dočekujemo muške članove porodice sa bajram namaza, djeca babi poljube ruku, a on im daje bajram banku. Zatim slijedi međusobno darovanje hedijama, klanje kurbana, porodični ručak, obilazak porodice. Za Bajram obilazimo i naše merhume, činimo im dove za oprost grijeha i to je jedan vid bajramluka živih umrlim članovima porodice.Da li imaju neki posebni običaji koji su karakteristični za tradicionalni Bajram u Sarajevu?
- Sarajevo za Bajram odiše posebnom atmosferom, posebno u našim starogradskim mahalama. Običaj je da se očisti i namiriše kuća i avlija, pripremaju se posebni jemeci, pa već uoči Bajrama miris ukusnih jela širi se mahalom. Bajrami se dočekuju u porodičnom okruženju, za bajramskim soframa. Muškarci odlaze na sabah-namaz, a nakon toga bajram-namaz, dolaze kući i nakon toga obavljaju bajramske dužnosti. Za Bajram se oblači najljepše, po mogućnosti novo, odijelo. Za djecu posebno radost predstavlja bajram-banka. Kurbani se dijele komšijama, rodbini i siromašnima.
Da li imate neku tradiciju koju kao porodica njegujete dugi niz godina?
- Imamo. Prvi dan Bajrama nakon bajram namaza i razmjene bajramluka odlazimo kod mojih roditelja na bajramski ručak sa najužim članovima porodice. Drugi dan odlazimo kod svekra, jer je on u drugom gradu i tu se sastanemo sa zaovama, djeverom, posjetimo mezar rahmetli svekrve i proučimo dovu. Treći dan bajramujemo sa prijateljima, a volimo izaći i na Baščaršiju koja odiše posebnom atmosferom za Bajram.