Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine i predsjednik Srpske demokratske stranke, govorio je danas o problemu Trgovske gore i mogućem odlaganju nuklearnog otpada na granici Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Nećemo trpjeti
Šarović je situaciju u vezi s Trgovskom gorom nazvao izuzetno složenom i da je legitimno što Bosna i Hercegovina diže svoj glas.
- Opasnost je mnogo veća nego što se možda u javnosti prikazuje. Bosna i Hercegovina ima pravo da o tome govori, da možda ovu priču digne na viši, međunarodni nivo, jer mi ćemo u budućnosti, u decenijama koje slijede, trpjeti ili nećemo trpjeti posljedice odlaganja nuklearnog otpada, koji je samo 500 metara od granice s BiH".
Kako je kazao, "nije fer ni pošteno prema Bosni i Hercegovini da susjedna zemlja Hrvatska, koju poštujemo, nije uvažila nijedan od argumenata i zahtjeva BiH u proteklih nekoliko godina".
- Mi se ne bunimo zbog toga što Hrvatska gradi svoje odlagalište, ali dižemo glas zato što ga gradi na samoj granici s Bosnom i Hercegovinom. Kao kada bi neki vaš susjed svoje smeće, svoj otpad, stavio na granicu vašeg imanja. To, u svakom slučaju, ne bi bilo uredu. Pred nama je jedan težak period u kojem treba da iskoristimo sva moguća sredstva i da, uključujući i međunarodna, Predsjedništvo BiH digne ovo na najviši mogući novi. Svaka čast našim susjedima, ali mislim da je ovo veliki interes i potreba BiH i vjerujem da ćemo svi razmišljati na ovakav način.
Poručio je da "ne treba da odustajemo od svoje jasne namjere, dizanja glasa po ovom pitanju".
- Treba da budemo po ovom pitanju uporni i da koristimo razne mehanizme. Ne bih uopće razmišljao hoćemo li da ovo pitanje jasnije prikažemo Briselu, da li ćemo da idemo na arbitražu, nekoga da tužimo. Oni se nisu libili da tuže bili koga u regionu, zašto bi nama bilo nezgodno da ih tužimo? Mislim da svoje aktivnosti treba da pojačamo.
Kako je kazao, opasnost je što će ogromne količine nuklearnog otpada biti deponirane i skladištene tik uz granicu s BiH.
Gradite dalje
- Radi se o zemlji koja ima nukelarnu elektranu, svake godine će se to odlagalište puniti. Ne znamo šta će se desiti za deset, 50 ili 100 godina, kako će se reflektirati na biljni i životinjski svijet, na zdravlje ljudi. Nemamo ništa protiv gradnje, ali gradite ga 100 ili 200 kilometara unutar Hrvatske - poručio je Šarović susjednoj zemlji.