ANALIZA

Sprema li se Dejton 2

Novi skup donio bi samo daljnju decentralizaciju BiH

S. NUMANOVIĆ

30.1.2019

Organiziranje međunarodne konferencije posvećene rješavanju problema Balkana sve se glasnije zagovara. Makedonija je na putu da do proljeća naredne godine bude članica NATO-a. Pregovori Srbije i Kosova o „normalizaciji odnosa“, s razmjenom teritorija i preseljenjem stanovništva, imaju podršku Rusije i SAD.  

Svakodnevna kriza

U Bosni i Hercegovini ključa konstantna kriza i međunarodni posmatrači već se počinju uveseljavati svakodnevnim izmišljenim problemima i gloženjem zbog njih.

- Svakih deset godina neko predlaže balkansku konferenciju – kaže Dimitar Bečev, analitičar s Univerziteta Sjeverna Karolina.

Agon Malići, balkanski ekspert iz Prištine, ističe da se u posljednjih nekoliko sedmica naglašeno govori o međunarodnoj konferenciji. 

- Da li bi ona uključila i problem BiH ili se samo fokusirala na odnose između Kosova i Srbije, ne zna se. Nakon Makedonije postoji volja, ali je Zapad podijeljen i to otežava mogućnost održanja takvog jednog skupa – prenosi nam.  

Pojašnjava da je kamen spoticanja mogućnost preseljenja stanovništva i crtanje novih granica na Balkanu. Srećko Latal iz BIRN-a potvrđuje da se razgovara o nekoj međunarodnoj konferenciji.

- Dejton 2, ako bi do njega uopće došlo, mogao bi samo donijeti daljnju decentralizaciju BiH. Centralizacija, o kojoj pričaju neki bošnjački političari, nije moguća, jer ni njima iskreno nije stalo da se takvo nešto desi – ističe on.


Berlinski kongres

Dejan Novaković iz Jadranskog vijeća, nevladine organizacije iz Srbije, zagovornik je rješavanja balkanskog pitanja u paketu.  

- Takav skup bio bi najbliži Berlinskom kongresu. Plašim se, međutim, da danas nemamo evropskog političara kova Bizmarka koji bi uspješno vodio ove pregovore – navodi on. 

Sead Turčalo, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, smatra da bi međunarodna konferencija o Balkanu bila gora nego trenutno stanje u regionu. 

- U ovakvoj raspodjeli geopolitičkih karata, takav događaj samo bi donio veću nestabilnost. Nema faktora na međunarodnoj političkoj sceni koji bi sada mogao naći i provesti kvalitetno rješenje za region – ističe on. 

Svi naši sagovornici stava su i da bi prekrajanje granica i preseljenje stanovništva bilo više nego opasno. No, niko od njih ne bi se iznenadilo da se i to desi, zbog interesa nekih od vodećih svjetskih sila.

Inicijativa premijera Haradinaja  

Premijer Kosova Ramuš Haradinaj (Ramush) predložio je da bude održana međunarodna konferencija čiji bi rezultat bio potpuna normalizacija odnosa između Srbije i Kosova. 

U pismu koje je uputio Sjedinjenim Američkim Državama, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i Velikoj Britaniji, poznatim i kao Kvinta (pet vlada zapadnih zemalja), on je istakao i da će, nakon što konferencija završi svoj rad, te Srbija prizna Kosovo kao nezavisnu državu, Kosovo ukinuti tarife od 100 posto na robu iz BiH i Srbije, uvedene u novembru prošle godine. Predložio je i da garanti međunarodne konferencije budu SAD i EU.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.