Zbog nedostatka političke volje provedeno je svega 76 posto Reformske agende, životni standard i kupovna moć stanovništva su veoma slabi, siromaštvo, beznadežnost, korupcija i socijalno raslojavanje raste, zaključak je to izvještaja "Stanje nacije", koji su Centri civilnih inicijativa predstavili u Sarajevu.
Kad je riječ o Reformskoj agendi, najgori nivo vlasti u BiH je Federacija BiH.
- u FBiH realizirano je svega 48 posto planiranih reformi, zatim slijedi državni nivo (73 posto) i RS, gdje je realizirano 80 posto Reformske agende - kazao projekt-menadžer CCI-ja Ismar Hota.
Dodao je da siva ekonomija i dalje predstavlja ogroman problem BiH.
- Prema najnovijim podacima, na sivu ekonomiju odlazi gotovo 25 posto BDP-a BiH. Bolje rečeno, oko 7,5 milijardi KM, dakle na godišnjem nivou BiH kroz poreze izgubi oko 1,2 i 1,3 milijarde KM - naglasio je Hota.
Prema njegovim riječima, dug prema komercijalnim bankama porastao je za 70 miliona KM.
- Ukupna zaduženost po stanovniku iznosi 3.214 KM, pri čemu je zaduženost po stanovniku u RS viša za oko 50 posto u odnosu na drugi entitet - istakao je Hota.
Borbe protiv korupcije gotovo da uopće nije ni bilo iako je najavljeno da je vladavina prava trebala biti jedna od bitnijih oblasti iz Reformske agende. Rang BiH u Indeksu percepcije korupcije Transparency Internationala, tokom posljednje godine, se dodatno pogoršao za 8 pozicija (sa 83. na 91. mjesto), pa je sada BiH uvjerljivo najlošije rangirana država regiona.
- Zbog svega navedenog, reformama se mora pristupiti mnogo odgovornije, transparentnije, obuhvatnije, i ciljano na životni standard građana, a ne na selektivno ispunjavanje uvjeta. Reforme moraju bit usmjerene ka suzbijanju sive ekonomije, enormne javne potrošnje i zaduživanja, uspostavljanju nezavisnog i efikasnog pravosuđa, te konačna reforma javne uprave. Fokus reformi mora biti prebačen na jačanje institucija, jednakost pred zakonom i depolitizaciju javnog sektora, zaključeno je na predstavljanju izvještaja "Stanje nacije" - dodao je Hota.