Hoteli i pansioni za kućne ljubimce, profesionalni šetači pasa i taksi prijevoz ljubimaca jedan su od najnovijih trendova u Bosni i Hercegovini. No, nije samo riječ o modnom trendu onih koji imaju malo dublji džep nego je to i potreba da na najbolji način, tokom godišnjih odmora, vikenda, nenadanih putovanja vlasnici zbrinu svoje ljubimce.
Ne treba kriti, za mnoge je i sam ljubimac luksuz, a plaćanje pansiona, posebne njege, „bebi sitera“ mnogi će na prvu nazvati snobizmom i nepotrebnim trošenjem novca.
Popunjeni kapaciteti
Usluge hotela i pansiona za kućne ljubimce najviše se traže u periodu godišnjih odmora i praznika. U to su vrijeme, kako bi se to reklo, svi kapaciteti popunjeni, jer većina vlasnika psa ili macu ne može povesti sa sobom. U Hrvatskoj, naprimjer, postoji tek nekoliko plaža na kojima je dozvoljeno dovesti psa, kod nas psi i mace nisu dobrodošli ni u tržne centre, ni u restorane...
Adnan i Emina Zeljković prije dvije godine odlučili su otvoriti hotel za pse u starom dijelu Sarajeva.
Kažu da je to najljepši posao na svijetu, jer vrijeme provode u društvu divnih životinja.
- Ideju nam je dao veterinar našeg psa. Rekao nam je da je potražnja velika, a ponuda mala. I bio je u pravu. Evo, radimo punom parom, uvijek smo skoro puni. Svoje pse ostavljaju nam oni koji putuju na odmor, sedmicu ili dvije. Neki ostavljaju svog ljubimca samo na dnevnoj bazi ili preko vikenda - kazao je Adnan.
Cijena je, ovisno o usluzi, od 10 do 25 KM po danu.
- Kada smo tek počeli posao, neki od naših prijatelja bili su sumnjičavi, jer su mislili da u BiH ne postoji interes. Pokazalo se da nisu bili u pravu i da se lijepo može raditi i zaraditi. Ljudi vole ljubimce, doživljavaju ih kao članove porodice i žele im pružiti najbolje. Nekima je to možda teško shvatiti, posebno što se troškovi mogu izjednačiti s troškovima koje biste imali ako imate dijete - dodala je Emina.
Osim dnevnog ili višednevnog boravka, poneki vrtići za pse nude i usluge šetanja. Najviše ih trebaju starije osobe, koje ne mogu bez ljubimca, ali nisu u stanju u potpunosti preuzeti brigu o njima. Klijenti su i oni prezaposleni, koji nemaju baš previše vremena. Šetnja se naplaćuje između 150 i 200 maraka mjesečno.
Osim toga, neki se odluče koristiti i usluge taksi prijevoza ljubimaca, posebno kada je u pitanju odlazak veterinaru, za šta je potrebno izdvojiti oko 20 maraka.