Brojni međunarodni zvaničnici, pogotovo predstavnici institucija koje su uložile ogromna finansijska sredstva, poput šefa Ureda Svjetske banke za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru Emanuela Salinasa i ambasadora Kraljevine Švedske u BiH Andersa Hagelberga, postavljaju posljednjih dana pitanje zbog čega u rad nije pušteno najmodernije postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Mostaru, ali odgovora na to, očito, nema.
Razne afere
Ni javnost u Mostaru ne zna zbog čega u rad nije pušten famozni pročistač, u čiju su gradnju Svjetska banka, Vlada Švedske i Evropska komisija uložile 23 miliona KM, dok Neretva dnevno proguta 10.000 kubika otpadnih voda.
Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić, koji je i predsjednik Kantonalnog odbora Hrvatske demokratske zajednice BiH, kazao je prošle sedmice novinarima da se u cijeloj priči čeka odgovor grčke firme “Aktor”, koja je bila izvođač radova na projektu, kao i da su u Gradskoj upravi ispunili sve uvjete koje su Grci od njih tražili.
Pitanje je da li Bešlić sada krivicu prebacuje na Grke ili je ova kompanija, za koju su se vezale razne afere u Makedoniji i Srbiji, “zabrljala stvar” i u Bosni i Hercegovini.
O tome smo jučer htjeli porazgovarati s Bešlićem, ali on na naše pozive i SMS-ove nije odgovarao, kao ni glavna savjetnica gradonačelnika Radmila Komadina.
Na naše pozive nijemi su ostali i načelnik Gradskog odjela za finansije i kadar Stranke demokratske akcije Izet Šahović, koji je s Bešlićem supotpisnik budžeta, ali i Mili Huseinagić, direktor “Vodovoda”, čiji tim učestvuje u izgradnji kolektora i pročistača.
Otkazana svečanost
Bešlić je u februaru izjavio da nisu uspjeli osigurati sredstva za nesmetan rad pročistača, za šta je na godišnjem nivou neophodno 2,5 miliona KM.
Svečanost puštanja u rad postrojenja bila je zakazana za 19. mart ove godine, ali je naprasno, bez objašnjenja, otkazana.
Nema tehničkih prepreka
Ovo pitanje nedavno je, tokom obilaska gradilišta kolektora, postavio i Fuad Čibukčić, direktor Fonda za okoliš FBiH, iz čije su kase do sada u ovaj projekt uložena četiri miliona KM.
On je pojasnio kako ima informacije da nema nikakvih tehničkih prepreka za rad tog postrojenja, ali i da je desnoobalni kolektor u potpunosti spojen na pročistač.