Prošlo je sedam mjeseci otkako je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim pojedine odredbe Zakona o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji (OSA) i Zakona o krivičnom postupku te utvrdio da nisu usklađene s Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Rok dat Parlamentu BiH iz Ustavnog suda da otkloni neustavne odredbe ovih zakona i uskladi ih s najvišim evropskim dokumentom o ljudskim pravima istekao je krajem decembra, a to još nije učinjeno.
Sve informacije
Tek nedavno je Kolegij Predstavničkog doma PSBiH odlučio uputiti Vijeću ministara urgenciju da što hitnije u parlamentarnu proceduru dostavi izmjene tih zakona. No, još je neizvjesno hoće li se u međuvremenu Ustavni sud BiH očitovati o izvršenju svojih odluka iz juna prošle godine.
Zvonko Mijan, registrar Ustavnog suda BiH, za „Avaz“ kaže da taj sud po službenoj dužnosti razmatra izvršenje svojih odluka, i to na plenarnoj sjednici.
- Mogu reći da je prva naredna koja je planirana 15. februara. Međutim, predsjednik predlaže dnevni red osam dana prije sjednice i u ovom momentu je prerano da kažem da li će to pitanje biti na dnevnom redu te sjednice. Ako bude, tada će Ustavni sud uzeti u obzir sve informacije. Poput onih je li odluka izvršena ili nije, hoće li se odredbe staviti van snage kako je to predviđeno pravilima Ustavnog suda ili će odlučiti nešto drugo - pojasnio je Mijan.
Ustavni sud neustavnim je proglasio tri stava iz člana 84. Zakona o krivičnom postupku (ZKP) BiH, koja reguliraju prava svjedoka u krivičnim postupcima u BiH. Van snage morat će biti stavljena odredba u kojoj se navodi da „svjedok ima pravo da ne odgovara na pojedina pitanja ako bi ga istinit odgovor izložio krivičnom gonjenju“.
Sporna prisluškivanja
Neustavna je i odredba koja kaže da će svjedok odgovoriti na pitanje „ako mu se da imunitet koji se daje odlukom glavnog tužioca BiH“. I odredba koja kaže da svjedok koji je dobio imunitet i koji je svjedočio, neće biti krivično gonjen osim ako je dao lažni iskaz, neustavna je. Među neustavnima je i odredba člana 78. Zakona o OSA-i, koji se odnosi na nalog za prisluškivanje telefonskih razgovora.
Zloupotrebe nas koštale 25 miliona KM
Zbog zloupotrebe Zakona o OSA-i i Krivičnog zakona šteta je već nanesena. Mnogi su zbog toga i tužili nadležne institucije i dobili presude koje su budžete na svim nivoima od 2011. do 2017. koštale oko 25 miliona KM.