Potreba donošenja jednoglasnih odluka, odnosno konsenzusa kada je u pitanju vanjska politika na Predsjedništvu BiH, a često i suprotstavljena gledišta u kolektivnom šefu države uzrokuju da BiH, kao što je to danas bio slučaj na Generalnoj skupštini UN-a prilikom izjašnjavanja bude suzdržana, rekao je Halid Genjac, predsjedavajući Ustavnopravne komisije i Kluba bošnjačkog naroda u Domu naroda PSBiH i predsjednik Glavnog odbora SDA.
On je naglasio kako je, prema Ustavu BiH, vanjska politika u isključivoj nadležnosti Predsjedništva BiH.
Određena pitanja
- Predsjedništvo BiH sastoji se od tri člana, jednog Srbina, jednog Bošnjaka i jednog Hrvata i oni moraju donijeti svaku odluku jednoglasno. Pitanja vanjske politike, sve što je vezano za to donosi se konsenzusom - pojasnio je Genjacu razgovoru za agenciju "Anadolija".
Predsjedavajući Ustavnopravne komisije Doma naroda PSBiH naglasio je da to znači da moraju sva tri člana biti saglasna o određenom pitanju.
- Imajući u vidu u savremeno doba i složenost pitanja i složenost vanjskopolitičke situacije u regionu, u svijetu sasvim je jasno kako je visok zahtjev postavljen pred Predsjedništvo BiH koje istovremeno odražava i izuzetno složen ustavno pravni aranžam BiH i u svom sastavu ima predstavnike, vrlo često suprotstavljenih, rekao bih, izričito suprotstavljenih mišljenja i u pogledu vanjske politike - naglasio je Genjac.
Takvo stanje smo, naveo je Genjac, imali više puta do sada u državi.
- Poznata je situacija oko Kosova zbog koga trpe i građani BiH u smislu slobode putovanja, trpe privrednici BiH u smislu otežanog poslovanja ili onemogućenog poslovanja sa Kosovom. To se nažalost pokazalo i ovaj put na Generalnoj skupštini UN-a. Jednostavno BiH je zakovana tim suprotstavljenim gledištima vrlo često ostaje u prilici, odnosno jedinoj mogućnosti da bude suzdržana u pogledu izjašnjavanja u ovim pitanjima - podcrtao je Genjac.
Usvojena rezolucija
Generalna skupština UN-a usvojila je danas rezoluciju kojom odbacuje američku odluku o priznavanju Jerusalema kao glavnog grada Izraela.
Za proglašenje rezolucije američkog predsjednika Donalda Trumpa nevažećom i ništavnom glasalo je 128 država, devet ih je bilo protiv, dok je 35 bilo suzdržano.
Među suzdržanim u regionu uz BiH bila je još jedino Hrvatska.