BIH

Privremena istražna komisija za pribavljanje informacija o vanjskopolitičkom statusu BiH: Saslušan Igor Crnadak

Crnadak: Odgovarao na brojna pitanja

S. DEGIRMENDŽIĆ

18.10.2017

16.36 U okviru rasprave o vanjsko-političkom statusu BiH, bila su podjeljena mišljenja članova Komisije o tome koliko je Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) na čelu s Igorom Crnatkom uspjelo doprinijeti poboljšanju imidža naše zemlje u svijetu.

Dok je s jedne strane član Komisije Ognjen Tadić kazao da je u ovom trenutku, kada BiH nema Zakon o vanjskim poslovima koji predstavlja pravni okvir za djelovanje samog ministarstva, teško govoriti o tome koji je standard zadovoljilo i šta je ispunilo ili nije.

S druge strane, Mario Karamatić, član Komisije koji je inicirao njeno formiranje, ocijenio je da vanjsko-politički status BiH nikad nije bio gori.

Novinarima je nakon sjednice Karamatić ocijenio i da je bilo, kako je kazao, očekivano da Crnadak dobije pohvale svojih koalicijskih partnera iz SDS-a, HDZ-a i SDA.

Premda je Komisija dobila, kako su i sami rekli, iscrpan materijal o aktivnostima MVP-a i samog ministra, Karamatić je kazao da su njega zanimale one stvari iz nadležnosti MVP-a, a koje nisu dostavljene Komisiji.

Tako je primjerice Karamatić na sjednici podsjetio Crnatka na njegove izjave sa press-konferencije iz novembra 2016. kada je javnost izvijestio da su prilikom njegove posjete Republici Turskoj, turski zvaničnici potvrdili kako će biti usvojena odluka o bescarinskom uvozu novih 15.000 tona mesa iz BiH u 2017. godini, što će doprinijeti proširenju postojećih i ulaganju u nove firme te pojačati sveukupnu ekonomsku aktivnost u našoj zemlji.

No, kazao je Karamatić, oktobar je 2017., a ništa od ovog se nije desilo te je pitao Crnatka kako je moguće da su u ovoj godini privilegiju izvoza mesa dobile samo dvije firme i to, kako tvrdi Karamatić, u jednom slučaju riječ je o firmi Mujanović, čije je vlasnik, kako kaže Karamatić, kućni prijatelj Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA i člana Predsjedništva BiH.

U drugom slučaju, prema Karamatićevim tvrdnjama, riječ je o firmi iz BiH, ali čiji je vlasnik prema njegovim riječima turski državljanin.



Karamatić: Vanjsko-politički status BiH nikad nije bio gori

Izuzev što je potvrdio da je navode o kojima je Karamatić rekao na prošlogodišnjoj konferenciji, Crnadak nije imao odgovor o drugim Karamatičevim navodima.

Također, Karamatić je do Crnatka tražio da se očituje o pornografskom skandalu u MVP, odnosno o Ambasadi u Beogradu, kada su se u medijima pojavile eksplicitne fotografije jednog uposlenika ambasade.

Crnadak je u ovom slučaju kazao da je od Perkovića (Zoran op.a.), iako Karamatić nije spominjao ime, odbacio sve te medijske tvrdnje da je riječ o njemu i fotografije nazvao fotomontažom, te da će on kao ministar sačekati sudski epilog tužbe koju je u ovom slučaju, prema Crnatkovim riječima, pokrenuo Perković.

Također, postavljeno je pitanje ambasadorice BiH u Hagu, Mirsade Čolaković, odnosno o nedavno okončanom disciplinskom postupku protiv nje koji je pokrenuo Crnadak, a u kojem je Komsija utvrdila da Čolaković nije kriva ni po jednoj tački za koju je optuživao Crnadak.


Komsija utvrdila da Čolaković nije kriva ni po jednoj tački za koju je optuživao Crnadak

No, Crnadak je i danas iznio stav da je zbog odbijanja da pošalje njegovo pismo, Čolaković trebala biti sankcionirana, da je on čak tražio i njenu smjenu, ali da o tome ne odlučuje MVP nego Predsjedništvo koje taj prijedlog nije ni razmatralo.

14.15 U Sarajevu je počela sjednica Privremene istražne komisije za pribavljanje informacija o vanjskopolitičkom statusu BiH na kojoj će biti javno saslušan ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak.

U Privremenu istražnu komisiju imenovani su Mario Karamatić, Ognjen Tadić, Safet Softić, Fahrudin Radončić, Nebojša Radmanović i Bariša Čolak.

- Javno saslušanje provodi se radi pribavljanja informacija i sagledavanja stanja u vanjskoj politici Bosne i Hercegovine - navedeno je u odluci.

Prije saslušanja Crnatka, bit će razmotrena informacija o vanjsko-političkom statusu BiH.

Mario Karamatić, delegat u Domu naroda PSBiH predložio je da se dostavljeni materijal iz Ministarstva vanjskih poslova ne razmatra, jer, kako je kazao, obiman je i svi su ga pročitali, već da se odmah počne s postavljanjem pojedinačnih pitanja ministru Crntku.

Tome se usprotivio Ognjen Tadić, član Komisije i predsjedavajući Doma naroda koji je kazao "da se treba držati dnevnog reda" što su prihvatili i ostali članovi Komisije.

Zbog toga će Crnadak, ipak, obrazložiti dostavljenu informaciju, a potom odgovarati na pitanja.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.