Protekla godina bila je prava poslastica za sve sportske zaljubljenike. Ponudila nam je mnoštvo događaja, uzbuđenja, pozitivnih i inspirirajućih priča, a nažalost i nekoliko tužnih vijesti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Svijet će je pamtiti po dva velika takmičenja - Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu i Svjetskom fudbalskom prvenstvu u Kataru, a BiH po novom velikom uspjehu plivačice Lane Pudar, nastupu bh. košarkaša na Eurobasketu, a li i smrti velikana bh. fudbala Ivice Osima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Januar: Deportacija Đokovića
Januar je protekao u znaku srbijanskog tenisera Novaka Đokovića, koji je deportovan iz Australije zbog odbijanja da se vakciniše protiv koronavirusa, zbog čega nije mogao da brani titulu na Australijan Openu.
Poslije zadržavanja u imigracionom pritvoru i dva sudska procesa Đokoviću je ukinuta viza za ulazak u Australiju, zbog prijetnje da bi prisustvo nevakcinisanog igrača moglo da podstakne protivljenje vakcinaciji protiv koronavirusa.
Njegovo odsustvo iskoristio je Rafael Nadal, koji je došao do 21. gren slem titule.
Februar: Olimpijada u Pekingu
Centralni događaj tokom mjeseca februara bile su 24. po redu Zimske olimpijske igre, koje su održane u Pekingu (4. – 20. 2.).
Učešće je uzela 91 nacija, uključujući i BiH, koju je predstavljalo šest takmičara - Elvedina Muzaferija, Emir Lokmić, Esma Alić (alpsko skijanje), Sanja Kusmuk i Strahinja Erić (skijaško trčanje) i Mirza Nikolajev (sankanje).
Najuspješnija zemlja bila je Norveška s 37 osvojenih medalja, od čega 16 zlatnih.
Igre su obilježile razne kontroverze, kao što su kršenja ljudskih prava, pri čemu je nekoliko država poslalo sportiste, ali ne i svoje diplomatske predstavnike, kao znak diplomatskog bojkota.
U februaru smo dobili i novog afričkog šampiona Senegal, kao i novog prvaka NFL lige Los Anđeles Remse.
Peking je u februaru bio u centru pažnje. Facebook
Peking je u februaru bio u centru pažnje. Facebook
Mart; Alkarazov prvjenac
Mart je najavio početak nove teniske ere. Karlos Alkaraz (Carlos Alcaraz) je osvajanjem svog prvog Mastersa, u Majamiju, postao najmlađi šampion muškog singla u historiji turnira, a ujedno treći najmlađi osvajač titule iz serije 1000. To je bio uvod u godinu iz snova za mladog Španca, koji je šest mjeseci kasnije osvajanjem US opena postao najmlađi svjetski “broj jedan” (19 godina i četiri mjeseca).
April: Sedma titula Zrinjskog
Fudbaleri mostarskog Zrinjskog imali su godinu iz snova, u kojoj su superiorno došli do sedme titule prvaka Bosne i Hercegovine. Matematički su je osigurali 16. aprila uvjerljivom pobjedom nad Sarajevom (4:0).
Sezonu su na kraju okončali s rekordnih 26 pobjeda i čak 27 bodova prednosti u odnosu na drugoplasirani Tuzla City. April će ostati upamćen i po smrti najpoznatijeg fudbalskog agenta Mina Rajole (Raiola).
"Plemići" su matematički osigurali titulu 16. aprila uvjerljivom pobjedom nad Sarajevom (4:0). Zrinjski
"Plemići" su matematički osigurali titulu 16. aprila uvjerljivom pobjedom nad Sarajevom (4:0). Zrinjski
Maj: Odlazak Ivice Osima
Maj je započeo najtužnijom mogućom viješću. Napustio nas je Ivica Osim, legenda bh. fudbala i jedan od najuspješnijih trenera s prostora bivše Jugoslavije.
Smrt ga je zatekla u 81. godini, u Gracu, gdje je živio.
Sahranjen je 14. maja na sarajevskom groblju Bare, a na vječni počinak ispratilo ga je više hiljada ljudi, među kojima su bile i brojne fudbalske legende.
Osim je kao igrač bio reprezentativac Jugoslavije i nastupio je na Ljetnim olimpijskim igrama 1964. godine. Također je predstavljao Jugoslaviju na Euru 1968., gdje je osvojio srebrenu medalju i bio izabran u najbolji tim turnira.
Kao trener osvojio je bronzanu medalju s Jugoslavijom na Ljetnim olimpijskim igrama 1984. kao pomoćnik, te je stigao do četvrtfinala Svjetskog prvenstva 1990. kao selektor jugoslavenske reprezentacije.
Također je stigao do polufinala Kupa UEFA-e u sezoni 1984./85. kao menadžer svog matičnog kluba Željezničara.
Ivica Osim je sahranjen na sarajevskom groblju Bare. Avaz
Ivica Osim je sahranjen na sarajevskom groblju Bare. Avaz
U ovom mjesecu svjedočili smo velikom broju sportskih spektakla. Fudbaleri Real Madrida su po rekordni 14. put osvojili Ligu šampiona, nakon što su u finalu u Parizu savladali Liverpul 0:1)
Anadolu Efes je drugu godinu uzastopno podigao pehar košarkaške Eurolige, dok je Rafael Nadal na Rolan Garosu stigao do rekordnog 22. gren slema.
Juni: NBA prsten za Karija i Voriorse
NBA liga dobila je novog-starog prvaka. Golden Stejt Voriorsi vratili su se na tron poslije četiri godine i stigli do svog sedmog šampionskog prstena, nakon što su u velikom finalu s 4-2 u seriji savladali Boston Seltikse.
Finalnu seriju obilježio je Stef Kari (Steph Curry), koji je ponio nagradu MVP-a, odnosno najkorisnijeg igrača, prvi put u svojoj karijeri.
Mjesec je obilježio i Novak Đoković, koji je stigao do svog sedmog naslova na Vimbldonu i ukupno 21. gren slema u karijeri.
Time se približio rekorderu Rodžeru Federeru (Roger), koji je turnir u Londonu osvajao osam puta.
NBA liga dobila je novog-starog prvaka. NBA liga
NBA liga dobila je novog-starog prvaka. NBA liga
Juli: Vingegor pobjednik Tur de Fransa
Najveća biciklistička utrka na svijetu Tur de Frans vožena je tokom mjeseca jula, a pobjedu je poslije trosedmičnog takmičenja odnio Danac Jonas Vingegor (Jonas Vingegaard).
On je time prekinuo niz Slovenca Tadeja Pogačara, koji je slavio na dva prethodna Tura.
U ovom mjesecu održano je i Evropsko prvenstvo za fudbalerke, koje je prvi put u historiji osvojila Engleska, a veliki događaj bilo je i Svjetsko atletsko prvenstvo, održano u Oregonu.
Avgust: Evrop sko zlato Lane Pudar
Najveći uspjeh bh. sporta u 2022. godini postigla je najbolja bh. plivačica Lana Pudar na Evropskom prvenstvu u Rimu, gdje je osvojila zlatnu medalju u disciplini 200 metara delfin.
U finalnoj utrci isplivala je vrijeme 2:06.81, što je bilo dovoljno za nevjerovatno prvo mjesto i najveći uspjeh njene karijere.
Na istom takmičenju 16-godišnja Mostarka osvojila je bronzu u disciplini 100 metara delfin s vremenom od 57.27 sekundi i zaostatkom od 0.61 za pobjednicom.
Ranije je na Mediteranskim igrama u Oranu osvojila dva zlata, na 100 i 200 metara delfin. Osim SP u plivanju, tokom mjeseca avgusta održalo se još nekoliko značajnih takmičenja.
Jedno od njih je Evropsko prvenstvo u atletici, kojem je domaćin bio Minhen.
Poljska i Slovenija su bili domaćini Svjetskog prvenstva u odbojci, gdje je četvrtu šampionsku titulu osvojila Italija.
U Splitu se održalo Evropsko prvenstvo u vaterpolu, a zlatom se okitila domaća selekcija Hrvatske, kojoj je to bila druga evropska titula.
Septembar: "Zmajevi" na Eurobasketu
Septembar ćemo pamtiti po nastupu najboljih bh. košarkaša na Eurobasketu. Iako nisu prošli grupu, “Zmajevi” su odigrali nekoliko odličnih utakmica. Upisali su dvije pobjede, a uspjeli su srušiti i bivšeg prvaka Sloveniju.
Novi evropski prvak na kraju je postala Španija, koja je u finalu savladala Francusku za svoju četvrtu titulu prvaka.
Bh. košarkašice istog mjeseca nastupile su na Svjetskom prvenstvu u Australiji, dok su naše najbolje odbojkašice drugi put zaredom izborile plasman na Evropsko prvenstvo.
Veliki događaj bio je i oproštajni meč čuvenog Rodžera Federera (Roger), koji je otišao u igračku penziju.
Svoj posljednji meč u karijeri odigrao je u dublu sa svojim najvećim rivalom Rafaelom Nadalom na Lejver kupu u Londonu, ali nije uspio da ostvari pobjedu.
Nije poraz taj koji je rasplakao Federera, već oproštaj od svojih kolega tenisera i sjećanje na početke i podršku porodice koju je na svom teniskom putu imao. Zajedno sa Federerom, plakali su i na tribinama.
Federer je obilježio protekle dvije decenije i ostat će upamćen kao jedan najvećih tenisera svih vremena s 20 grend slem titula.
Oktobar: Zlatna lopta za Benzemu
Francuski fudbaler i napadač Real Madrida, 34-godišnji Karim Benzema po prvi je put u svojoj karijeri osvojio prestižnu nagradu France Footballa, čuvenu Zlatnu loptu.
Benzema je prošle sezone postigao 44 gola u 46 utakmica za svoj klub, od čega 27 u prvenstvu Španije i 15 u Ligi prvaka, čime je odnio titulu najboljeg strijelca u oba takmičenja koja je s klubom i osvojio.
Novembar: Bh. odbojkašima svjetsko srebro
Glavni grad BiH je u novembru bio domaćin Svjetskog prvenstva u sjedećoj odbojci, na kojem je naša reprezentacija ostvarila još jedan odličan rezultat.
“Zlatni ljiljani” na kraju su osvojili srebrenu medalju, nakon što su u finalu poraženi od selekcije Irana.
Istog mjeseca okončana je i sezona u Formuli 1, gdje je naslov dominantnom izvedbom tokom cijele sezone s 15 upisanih pobjeda odbranio Maks Ferstapen (Max Verstappen).
“Zlatni ljiljani” na kraju su osvojili srebrenu medalju, nakon što su u finalu poraženi od selekcije Irana.. Avaz
“Zlatni ljiljani” na kraju su osvojili srebrenu medalju, nakon što su u finalu poraženi od selekcije Irana.. Avaz
Decembar: Mesi podigao "Boginju"
22. godini bilo je Svjetsko fudbalsko prvenstvo, kojem je od 20. novembra do 18. decembra domaćin bio Katar.
Naslov prvaka, svoj treći u historiji, na kraju je osvojila Argentina predvođena Lionelom Mesijem (Messi), nakon što je u finalu poslije penala savladala Francusku.
Mesi je tako stigao do jedinog velikog trofeja koji mu je nedostajao, a osvojio je i “Zlatnu loptu”, nagradu za najboljeg igrača turnira.
Argentinski čarobnjak tim trofejom vjerovatno je riješio dileme o GOAT-u, najvećem svih vremena.
Bronzana medalja pripala je reprezentaciji Hrvatske, koja je u utakmici za treće mjesto savladala senzaciju turnira Maroko.
Marokanci su bili najpozitivnije iznenađenje Mundijala, a njihov uspjeh je najveći ikada koji je ostvarila neka afrička selekcija.
Sami kraj godine rastužio je fudbalske fanove širom svijeta.
U 82. godini života je poslije teške bolesti preminuo Pele, legendarni brazilski fudbaler i po mnogima najbolji igrač svih vremena.
Pele će ostati upamćen kao jedini igrač s tri osvojena naslova prvaka svijeta, a u historiju je otišao i kao rekorder po broju postignutih golova (1.279 golova u 1.363 utakmice).
Ujedno je rekorder Brazila po broju golova (77 na 95 susreta), Santosa (643 na 659 mečeva), a ima i najveći broj het-trikova u historiji fudbala (92).