Pametni satovi bi mogli da identificiraju Parkinsonovu bolest do sedam godina prije nego što se pojave prvi simptomi i postave kliničku dijagnozu, otkriva novo istraživanje.
Brzina kretanja
Naučnici s Univerziteta u Kardifu analizirali su podatke koje su prikupili pametni satovi tokom perioda od 7 dana, mjereći brzinu kretanja ispitanika, piše BBC. Otkriveno je da se vještačka inteligencija može koristiti da bi se utvrdilo koji subjekti će vjerovatno razviti Parkinsonovu bolest u budućnosti.
Ovo je potencijalno revolucionarno otkriće koje bi se moglo koristiti kao novi alat za skrining za Parkinsonovu bolest, omogućavajući otkrivanje poremećaja u mnogo ranijoj fazi nego što sadašnje metode dozvoljavaju. Parkinsonova bolest utječe na dopaminske neurone, ćelije koje se nalaze u području mozga poznatom kao siva materija.
Izaziva motoričke simptome kao što su drhtanje, ukočenost i usporenost pokreta. Karakteristični simptomi Parkinsonove bolesti često se javljaju u onom stadiju bolesti kada je više od polovine ćelija u sivoj materiji već odumrlo te se stoga javlja potreba za jeftinom, pouzdanom i lako dostupnom strategijom.
Rani stadij
- Podaci o pametnom satu su lako dostupni i jeftini. Od 2020. godine, oko 30 posto stanovništva Velike Britanije nosi pametni sat. Koristeći ovu vrstu podataka, mogli bismo potencijalno identificirati pojedince u ranim stadijima Parkinsonove bolesti u općoj populaciji. Ovdje smo pokazali da jedna sedmica prikupljenih podataka može predvidjeti događaje i do sedam godina unaprijed – kazao je šef studije, dr. Sintija Šandor.
Trenutno ne postoje drugi uporedivi skupovi podataka koji bi omogućili sličnu ana