Januar i februar ove godine oborili su sve temperaturne rekorde, saopćila je u ponedjeljak Svjetska meteorološka organizacija (WMO), istovremeno upozoravajući da klimatske promjene napreduju "stopom bez presedana". Temperature u prva dva mjeseca ove godine uslijedile su nakon godine "u kojoj su oboreni raniji klimatski rekordi", navodi UN-ova klimatska agencija.
WMO je ukazala na rekordne temperature mora u 2015. godini, nesmanjeni rast nivoa mora, topljenje leda i ekstremne vremenske prilike širom svijeta.
- Alarmantni nivo promjena koje sada uočavamo u klimi rezultat su emisije stakleničkih gasova nezabilježene u modernim vremenima - navodi u saopćenju novi čelnik WMO Petteri Taalas.
Dave Carlson, čelnik Programa istraživanja klime čiji je kosponzor WMO, izjavio je da je rast temeratura u ovoj godini posebno alarmantan.
- Neuobičajeno visoke temperature u 2016. godini izazvale su šok u naučnim krugovima koji istražuju klimu - izjavio je Carlson.
WMO je potvrdio nalaze američke Nacionalne adiministracije za okeane i atmosferu (NCAA) objavljene u četvrtak. Američka agencija ustanovila je da je prošli mjesec bio najtopliji februar u modernim vremenima, s prosječnom temperaturom koja je bila viša za 1,21 stepen Celzijusa od prosjeka u 20. stoljeću.
Rast temperatura u prva dva mjeseca ove godine posebno se osjetio na sjeveru planete, dok je nivo ledenog pokrivača na Atrktiku izmjeren putem satelitskih snimaka bio rekordno nizak u februaru, saopćila je agencija. Koncentracije ugljen dioksida u atmosferi također su prešle gornji prag tokom prva dva mjeseca u godini, navodi WMO.
Današnji izvještaj objavljen je nakon pariških klimatskih pregovora u decembru prošle godine na kojima su članice UN-a odredile cilj limitiranja globalnog zagrijavanja na "znatno ispod" dva stepena Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa, i ukoliko to bude moguće, na 1,5 stepeni Celzijusa iznad tog nivoa, prenosi agencije AFP.