NAUKA

OVOME SE NIKO NIJE NADAO Astronomi otkrili ogromni okean ispod površine patuljastog planeta?!

Neobična svjetla na patuljastom planetu se mijenjaju

Autor:(A. Vr.)

17.3.2016

 

Smješten 402 miliona kilometara od Zemlje, između orbita Marsa i Jupitera smjestio se najveći objekt u asteroidnom pojasu: Ceres. Na njemu se pojavljuju najzagonetnije promjene u našem solarnom sistemu, među kojima su i goleme piramide veće od mnogih planina na Zemlji, ali i nekoliko svijetlih točkica smještenih unutar kratera širokog 80 kilometara.

Italijanski astronomi s astronomskog opservatorija INAF-Trieste otkrili su da se ta neobična svjetla na patuljastom planetu mijenjaju. Ovo bi mogao biti najsnažniji dokaz da ispod kamene površine planeta postoji golemi ocean, javlja Business Insider.

Prvi put smo Ceres mogli vidjeti izbliza lani kada je letjelica Dawn ušla u njegovu orbitu, no znanstvenici ga proučavaju i drugim metodama.

Koristeći 3,6-metarski teleskop Evropskog Južnog opservatorija tim je otkrio da svjetlucajuće tačkice s vremenom mijenjaju sjaj, poput krijesnica. Zanimljivo, sjaj je najjači u vrijeme dok na tom dijelu planete traje dan, tačnije kad je krater okrenut prema suncu. To je tim navelo na zaključak da je riječ o procesu sublimacije, kada tvar iz čvrstog stanja prelazi u plinovito.

Toplina sunca pretvara neke tvari u plin koji formira maglicu iznad točkica, izvijestio je tim astronoma. Zatim dodatna sunčeva svjetlost obasjava maglicu a svjetlost se raspršava čineći tako tajanstvene tačkice svjetlijima.

Međutim, maglica je tek privremena. Čini se da isparava nakon nekoliko sati. Bez maglice koja se formira iznad, točkice počinju blijediti. Tako astronomi objašnjavaju razlog mijenjanja sjaja tačkica.

No maglica ne objašnjava što uopće dovodi do njenog nastanka.

Ceres je u našem sunčevom sistemu  od njegovog nastanka, dakle star je oko 4,6 milijardi godina.

Ako su tajanstvene tačkice proizvodile maglu toliko dugo, već su davno trebale nestati, osim ako postoji neki izvor koji ih stalno opskrbljuje.

ceres-layers-br1

Slojevi planeta Ceres Foto: NASA

Astronomi misle da je golemi okean krenuo prema površini i prošao kroz pokotine nakon jakog udarca na površini.

- Pretpostavlja se da nešto izlazi iz unutrašnjosti planeta gdje se skriva velika količina vode. Nešto što može isparavati puneći krater te se na kraju raspršiti pod djelovanjem sunčevog zračenja - naveli su astronomi.

Ako postoji tekuća voda ispod Ceresove površine, to znači da postoji izvor topline.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.