Šest mjeseci nakon katastrofalnog neuspjeha Falcon 9 rakete, privatna kompanija za istraživanje svemira SpaceX uspjela je postići historijski uspjeh u slijetanju na tvrdu površinu.
SpaceX-ova Falcon 9 raketa jučer je odletjela u svemir, gdje je postavila 11 komunikacijskih satelita, dok se prvi stupanj rakete vratio nazad na Zemlju i izvršio meko slijetanje.
Upravo je u slijetanju do sada bio najveći problem SpaceX-a - kompanija je čak dvaput doživjela neuspjelo slijetanje prvog stadija rakete, ali kompanija je imala i drugih problema. U junu ove godine jedna Falcon 9 raketa eksplodirala je na putu za Međunarodnu svemirsku postaju, na koju je trebala nositi zalihe hrane i opreme.
Prvi pokušaj slijetanja završio je eksplozijom nakon što je raketa udarila u tlo prebrzo. U drugom pokušaju raketa je ponovno sletjela prebrzo, usljed čega su se odlomile dvije ‘nožice’ i raketa se prevrnula.
Sinoćnji uspjeh označio je prekretnicu u lošoj sreći kompanije, kao i nagovijestio početak ere jeftinih svemirskih letova.
- Nisam bio potpuno siguran da ćemo uspjeti, no jako mi je drago, rekao je osnivač SpaceX-a, privatnik Elon Musk.
- Prošlo je 13 godina od osnutka SpaceX-a. Imali smo mnogo situacija gdje smo bili blizu. Mislim da su ljudi ovdje oduševljeni, izjavio je za Ars Technicu.
Dizajn Falcon 9 raketa zamišljen je upravo kako bi se prvi stupanj mogao koristiti iznova, što znači znatnu uštedu i nižu cijenu slanja tereta u orbitu.
Cijena izgradnje rakete je oko 60 miliona dolara, no cijena goriva je samo oko 200.000 dolara. Ukoliko raketa ostane pouzdana i pokaže se da ju je moguće više puta iskoristiti, postoji potencijal da se cijena slanja tereta u svemir sreže za 10 ili čak 100 puta.
Musk je, još prilikom osnivanja SpaceX-a, dao do znanja kako je njegov ultimativni cilj osnivanje kolonije na Marsu, kako bi zaštitio ljudski rod ako dođe do planetarne katastrofe na zemlji.
- Ovo je ključni korak na putu do uspostavljanju grada na Marsu, rekao je u ponedjeljak. Ponovna iskoristivost raketa, tvrdi Musk, od velike e važnosti za ostvarenje kolonije na Marsu, jer bi jednokratne rakete učinile bilo kakav razvoj na Marsu preskupim.