Svi znamo da su za uspjeh u programiranju važni znanje i vještine, ali ponekad se tajna uspjeha krije u sitnicama. Magazin "Forbs", zajedno s obrazovnom platformom Kuora, već dugo ima zanimljiv koncept u kome na pitanja čitalaca o raznim karijerama odgovaraju stručnjaci iz konkretnih oblasti.
Tako Džens Rentejl, programer, odgovara na pitanje koje su najbolje čuvane tajne uspješnih programera.
1. Objektno orijentisano programiranje je paradigma programiranja koja koristi objekte kao osnovu za projektovanje računarskih programa i različitih aplikacija softvera. Zasniva se na različitim tehnikama, kao što su nasljeđivanje, modularnost, polimorfizam i enkapsulacija.
Nasljeđivanje predstavlja mogućnost hijerarhijske organizacije klasa. Kada jedna klasa naslijedi drugu, ona zadržava kompletan sadržaj klase koju nasljeđuje i taj sadržaj može redefinisati ili proširiti. Međutim, nasljeđivanje u većini slučajeva nije tako korisno, pogotovo na duže staze, jer smanjuje upotrebljivost i mogućnost testiranja koda. Umjesto toga, razmislite o korištenju interfejsa.
2. Izbjegavajte uvođenje interfejsa dok god se ne osjetite sigurno i udobno u svom domenu. "Prijevremeni interfejs" takođe može da dovede do problema tokom rada.
3. Kao programer često ćete dobijati pitanje: "Kada će biti završeno...?" Na to pitanje nije nimalo lako odgovoriti. Često se dešava da su zahtjevi nejasni, analize nisu urađene precizno i vjerovatno će se pojaviti još neki problemi osim onoga od koga ste počeli.
Takođe, postavlja se pitanje šta se podrazumijeva pod tim "završiti". Da li vas pitaju kada će se završiti samo proces pisanja koda ili kada će se posao završiti u smislu da je sve spremno za upotrebu? To je jedan od razloga zašto programeri često koriste "Scrum" (metodu koja propisuje načine upravljanja zahtjevima, formiranja iteracija, odnosno planiranje sprinta, kontrole implementacije i isporuke klijentu).
4. Pravilna enkripcija nije jednostavna stvar. Ne izmišljajte je sami, osim ako nemate zaista dobar razlog za to.
5. Upotreba logike i logičko razmišljanje uvijek su dobrodošli u ovom poslu. To ga čini lakšim, ubrzava proces rada, kao i cjelokupnu efikasnost.
6. Prijevremena optimizacija je "korijen svakog zla". Dobar put u procesu razvoja softvera podrazumijeva nekoliko osnovnih koraka.
1) Počnite proces.
2) Napravite dobar kôd.
3) Optimizacija.
7. Važno je da znate osnovne strukture podataka i razumijete složenost vremena. Mnogo lakše i brže ćete napraviti dobar kôd ako počnete od jednostavnijih stvari, a kasnije radite na kompleksnijim zahtjevima.
8. Napišite kôd koji će moći lako da se razumije i čita. Dodajte komentare na mjestima gdje smatrate da biste mogli da imate problema s razumijevanjem nakon jedne godine. Taj komentar će vam vjerovatno trebati i za jedan mjesec.
9. Popularni Open Source projekti su odličan način da saznate korisne stvari o održivosti koda, kao i o kompletnom procesu razvoja softvera.
10. Svaka linija koda koju dodate u pravljenju aplikacije povećava njenu kompleksnost, ali i mogućnost pojave "bagova", odnosno više problema na raznim nivoima fukcionisanja.
11. Validacija ulaznih podataka nije korisna samo zbog sigurnosnih razloga. Ona vam omogućuje da na vrijeme uočite moguće probleme i "bagove".
12. Tražite različita mišljenja o kodu koji pišete, jer je to odličan način da postanete bolji programer. Kritike i komentari koje dobijete mogu da vam budu korisni u radu na kodu, a takođe ćete obogatiti i svoj riječnik, koji će vam omogućiti da i sami umijete da objasnite riječima zašto je neki kôd dobar ili loš. To je takođe dobar trening u otkrivanju uobičajenih grešaka.
13. Učenje novog programskog jezika je pravi način da proširite i otvorite nove mogućnosti, ali i da preispitate stare radne navike.
14. Naučite da koristite svoje alate bez upotrebe miša. Naučite što više "prečica" na tastaturi. To će vam na početku djelovati komplikovano, ali će vam kasnije znatno ubrzati proces i učiniti vas generalno efikasnijim.
15. Dugo sjedenje pred računarom može da bude naporno za vaše tijelo. Naučite da slušate govor svog tijela. Posebno obratite pažnju na leđa, vrat i zglobove. Odmarajte se ako osjetite bol u pojedinim dijelovima tijela. Steknite naviku da pravite pauzu. Odmarajte oči tako što ćete s vremena na vrijeme sklanjati pogled s ekrana računara.
Kupite dobru tastaturu koja neće zahtjevati neprijatne pokrete zgloba i ruku. Sve ove stvari su podjednako važne za vaše zdravlje, ali i za kvalitet i efikasnost vašeg rada. Kad smo odmorni i kad je naše tijelo odmorno i naš mozak radi bolje i brže.
Ako vas privlači karijera u programiranju, počnite da radite na ostvarenju ovog plana već danas. Istražujte, postanite član programerskih foruma i upišite kratak kurs programiranja ne biste li na taj način brzo preskočili jaz između laika i profesionalca.