Naučnici su na 160.000 svjetlosnih godina od Zemlje, u Velikom Magelanovom oblaku otkrili izuzetno rijedak par masivnih zvijezda VFTS 352 koje su toliko blizu jedna drugoj da se međusobno proždiru.
Mlade plave binarne zvijezde podjednako su velike, a nalaze se u maglini Tarantule. Otkrivene su velikim teleskopom Južne evropske osmatračnice (ESO), a rad o njima objavljen je 13. oktobra.
VFTS 352 sastoji se od dvije vrlo sjajne, vruće zvijezde temperature oko 40.000 stepeni Celzjusa jednakih veličina koje jedna oko druge obiđu za malo više od dana. Toliko su blizu da im se površine preklapaju, a razmjenjuju oko 30 posto materijala svojih atmosfera, a vjerovatno čak i dijelove unutrašnjosti. Da se ne okreću velikim brzinama, već bi se stopile u jednu.
Ovako vruće, masivne zvezde, koje spadaju u superdivovske zvijezde tipa O, žive vrlo kratko. Obično izgaraju već kroz nekoliko miliona do nekoliko stotina miliona godina.
Zbog toga ih je vrlo teško pronaći teleskopom uprkos jakom sjaju. Smatra se da su takve ekstremne zvijezde glavni tvorci elemenata kao što je kiseonik.
Budućnost VFTS 352 je neizvesna. Uglavnom postoje dve hipoteze. Prema prvoj one bi se mogle stopiti u jednu vrlo brzo rotirajuću zvijezdu.
Ako se ona nastavi okretati, mogla bi okončati u dugom bljesku visokoenergetskih gama zraka. Prema drugom scenariju mogle bi završiti eksplozijom supernova u kojoj bi mogao nastati binarni sistem od dvije crne rupe koje će kružiti jedna oko druge.
Zbog ogromnih brzina i koncentracija masa, takav bi sistem mogao postati izvor gravitacionih talasa.
U snimku ispod možete vidjeti umjetnički prikaz ovog fenomena.