Ovogodišnju Nobelovu nagradu za fiziku dobili su Takaaki Kajita i Arthur McDonald koji su, uz pomoć svojih timova, otkrili da neutrino mijenja tzv. „okuse“.
Oni su eksperimente sprovodili u Japanu i Kanadi.
"Ovogodišnja nagrada dodjeljuje se onima koji su promijenili identitet jednoj od najčešćih čestica u svemiru", rekao je generalni sekretar Švedske akademije nauka Goran Hansson.
On je sa konferencije za medije telefonirao McDonaldu koji se nalazi u kanadi gdje predaje na Univerzitetu Queen u Kingstonu.
"Srećom, imam mnogo kolega koji će podijeliti nagradu sa mnom. Uloženo je mnogo truda u ovo dostignuće. Uspjeli smo na osnovnom nivou da povećamo znanje svijeta", rekao je McDonald putem telefona.
Takaaki Kajita na današnjoj konferenciji za medije
Profesor Kajita nagradu je opisao kao "nevjerovatnu".
"Značajno je što je sada jasno da postoji fizika izvan tzv. 'standardnog modela'", rekao je Kajita.
U kasnim 90-im naučnici su otkrili da detektuju mnogo manje neutrina nego je to standardni model predvidio. 1998. godine Kajitin tim saopćio je da su neutrini koje su detektovali promjenili identitet nakon što su se „izudarali“ sa atomima u atmosferi. Tri godine kasnije i McDonald je otkrio da su neutrina iz Sunca drugačija nego što to predviđa standardni model fizike.
Njihova otkrića objašnjavaju zašto manji broj neutrina pogađa Zemlju nego što je to predviđeno.
Dobitnici Nobelove nagrade za fiziku u zadnjih pet godina:
- 2014. – Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura zbog razvijanja prve LED sijalice koja proizvodi plavu svjetlost
- 2013. – Francois Englert i Peter Higgs zbog formulisanja teorije o Higgsovom bozonu, čije je postojanje kasnije povđeno u LHC-u u Ženevi. Njihova teorija predstavlja jedan od najvećih koraka nauke u historiji.
- 2012. – Serge Haroche i David Wineland dobili su nagradu za dostignuća u radu sa svjetlom i materijom.
- 2011. – Saul Perlmutter, Brian Schmidt i Adam Riess dobili su nagradu za otkriće da se širenje svemira ubrzava.
- 2010. – Andre Geim i Konstantin Novoselov dobili su nagradu za otkriće „čudesnog materijala“ grafena.