NAUKA

VELIKA BRITANIJA Trećina beba razvije skolonost ka demenciji

32 posto beba posjeduje abnormalnosti

Autor:Srna

30.9.2015

Trećina svih beba rođenih u Britaniji i Sjevernoj Irskoj razviće sklonost ka demenciji tokom života i to će staviti Ujedinjeno Kraljevstvo na listu zemalja koje se suočavaju sa najvećim medicinskim izazovom.

"Alchajmerovo istraživanje" otkriva  da 32 posto beba rođenih u Velikoj Britaniji posjeduje abnormalnosti koje će dovesti do potencijalnog razvoja mentalnih bolesti u budućnosti.

Sve veći broj pacijenata dovešće do početka "nacionalne zdravstvene krize", navodi se u Nezavisnoj kancelariji ekonomskog zdravlja.

U prosjeku, jedna od šest osoba starijih od 80 godina pati od demencije, koju najčešće izaziva Alchajmerova bolest, što rezultira gubitkom moždanih ćelija i utiče na funkcionisanje mozga.

- Zdravstvene ustanove za demenciju ne posluju najbolje, a već imamo krizu u socijalnoj zaštiti. Kako se stopa oboljelih bude povećavala, to će samo da vrši veći pritisak na već problematični sistem - upozorava dr Metju Norton iz "Alchajmerovog instituta" za istraživanja u Velikoj Britaniji.

Oko 850.000 Britanaca trenutno pati od ove bolesti, a očekuje se da taj broj dostigne milion u narednih deset godina, te da se udvostruči  do 2051. godine.

Tempo kojim slučajevi demencije rastu i projektuju budućnost krize uzrokovane starenjem stanovništva natjerao je naučnike da izraze svoju zabrinutost zbog mogućnosti da se 37 odsto žena i 27 odsto muškaraca suoči sa razvojem Alchajmerove bolesti.

Velika Britanija donirala je 101,07 miliona eura za istraživanja demencije u 2012. godini, dok je 688,57 miliona eura izdvojeno za istraživanje raka. 

Demencija je najveći medicinski izazov i, ako želimo da je pobjedimo, moramo ulagati u istraživanja kako bismo pronašli nove tretmane i preventivno liječenje -  navode ljekari. 

Za demenciju trenutno nema lijeka, a na raspolaganju je samo nekoliko preparata za liječenje simptoma Alchajmerove bolesti. 

Pacijenti se suočavaju sa sumornom budućnošću - oslanjajući se na državne bolnice ili članove porodice da im obezbjede stalnu, neophodnu njegu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.