Svjetski fond za prirodu (WWF) u svom novom izvještaju upozorava na dramatično smanjenje raznolikosti života u svjetskim morima.
WWF je međunarodna organizacija koja se brine za očuvanje globalne bio-raznolikosti i bori se za smanjenje ljudskog utjecaja na okoliš. Ova utjecajna organizacija objavila je izvještaj u kojem kaže kako se populacija morskih kralježnjaka u periodu 1970-2012. u prosjeku smanjila za gotovo 50%. Pomor nije stao samo na ribama: sličan scenarij dočekao je i koraljne grebene, mangrove i morske trave.
Prema WWF-u, direktni krivci su ljudi: zagađenje voda, pretjerani ulov ribe, uništavanje njihovih prirodnih staništa i klimatske promjene desetkovale su morski život.
Rezultat sloma morskog života neće ostati samo još jedna loša vijest iz novina: 850 miliona ljudi na svijetu, naime, direktno ovisi o ribolovu, stoga će daljnji pomor katastrofalno utjecati na čitave zajednice, pa i države.
WWF, srećom, nudi slamku spasa. Prema njima, nužno je zaštititi ključna morska staništa (prije svega koraljne grebene, gdje živi 25% cjelokupne riblje populacije), upravljati ribljim fondom na dugoročno održivi način, unaprijediti tehnike ribarenja, te dodatno finansijski poticati prethodno navedene mjere.
Uz takvu politiku gospodarenja morskim dobrima, pružit će se prilika da se ona oporave i vrate na nivo kakav je bio prije pedesetak godina. Time će se osigurati budućnost ne samo životu u moru, nego i ljudima koji od njega žive, piše Geek.hr.