NAUKA

ISTRAŽIVANJE Otrov brazilske ose ubija ćelije raka

Nova vrsta liječenja

Onasa

2.9.2015

Otrov brazilske ose mogao bi se koristiti u borbi protiv karcinoma, vjeruju naučnici koji su otkrili da može ciljano uništiti ćelije raka i prema laboratorijskom istraživanju toksin ubija ćelije raka pri čemu zdrave ćelije ostaju neoštećene, prenosi BBC.

Tim s Brazilskog univerziteta kaže kako se eksperimentalni lijek veže uz tumorske stanice i izaziva gubitak ključnih molekula.

Istraživanje je u ranoj fazi i potrebna su dodatna ispitivanja kako bi se provjerilo je li siguran za ljude.

Polybia paulista je posebno agresivna vrsta osa koje su endemske u jugoistočnom Brazilu i čiji ubodi nisu dobrodošli. Osa toksinom MP1 umrtvljuje žrtve ili se tako brani.

Ranija istraživanja na miševima pokazala su da otrov može ciljano napasti i uništiti tumorske stanice.

Naučni tim predvođen Joaom Ruggierom Nettom otkrio je mehanizam kojim otrov uništava ćelije. MP1 se veže na molekule masti koje su raspoređene po površini tumorskih ćelije umjesto u njima i stvara otvore kroz koje se gube molekule koje su ključne za funkcioniranje ćelije. Kod zdravih ćelije masne su molekule unutar ćelija što znači da su otporne na napad toksina MP1.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu "Biophysical Journal" ..  

Naučnik Paul Beales s University of Leeds kaže kako bi liječenje karcinoma napadom na masne molekule na tumorskim ćelijama predstavljao potpuno novu vrstu liječenja tumora.

On dodaje kako bi razvoj ove metode liječenja omogućio njezino kombiniranje s drugima i tako ujedno i učinkovitije liječenje karcinoma.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.