Arheolozi su pronašli do sada najočuvaniju olupinu broda antičke Grčke na dnu Crnog mora, staru oko 2.400 godina.
Brod dužine 23 metra, za koji se vjeruje da je grčki, otkriven je s potpuno očuvanim jarbolom, kormilom i veslačkim klupama na oko dva kilometra ispod površine. Naučnici smatraju da je nedostatak kisika na toj dubini očuvao brod.
- Mislio sam da je nemoguće pronaći potpuno očuvan antički brod dva kilometra ispod vode. Ovo otkriće će promijeniti naše razumijevanje brodogradnje i pomorstva antičkog doba - rekao je jedan od arheologa, piše list "Guardian".
Vjeruje se da se radi o trgovačkom brodu čiji su tip istraživači do sada mogli vidjeti na vazama drevne Grčke kao što je poznata "Vaza sirena" u Britanskom muzeju.
Tim je prvobitno planirao da olupinu ne dira, ali je kasnije tim s Univerziteta u Sautemptonu uradio analizu metodom radioaktivnog ugljika i utvrdio da je ovo najstarija olupina broda ikada pronađena.
Ova olupina jedna je od više od 60 brodova koji su pretrpjeli brodolom i koje je pronašao međunarodni tim arheologa, naučnika i istraživača mora tokom trogodišnje misije istraživanja dubina Crnog mora. Cilj istraživanja je stjecanje uvida u prahistorijske promjene nivoa mora tokom prahistorije.
Istraživači su rekli da su pronašli brodove različite starosti, od kozačke flote iz 17. stoljeća preko rimskih trgovačkih brodova zajedno sa amforama do potpuno očuvanog broda iz vremena antičke Grčke.