Memorijalni centar Sarajevo je početkom ove sedmice objavio kako je nakon dvije godine rada okončao projekat "Heroji.ba" sa ciljem objedinjavanja svih informacija na jednom mjestu o šehidima i poginulim braniocima Armije RBiH i MUP-a RBIH.
Kada je Prijedor u pitanju, civili koje je odvela Vojska Republike Srpske (VRS) od kojih su neki ubijani, prije nego što su postali zatočenici zloglasnih prijedorskih logora, Memorijalni centar Sarajevo je na ovoj stranici prikazao kao pripadnike ARBiH.
Na to je reagovao Edin Ramulić, bivši logoraš iz Prijedora, mirovni aktivista i novinar koji je optužio Memorijalni centar Sarajevo da su njegovog oca i brojne druge stradale civile u agresiji na BiH lažno prikazali poginulim pripadnikom Armije RBiH, zbog čega je planirao tužiti ovu instituciju. U međuvremenu, internet stranica ovog projekta Memorijalnog centra postala je nedostupna.
U vezi sa ovim projektom na društvenoj mreži Facebook oglasio se dr. Jasmin Medić, doktor historijskih nauka i naučni saradnik u Institutu za historiju Univerziteta u Sarajevu.
- Ranije sam direktora MC Sarajevo Ahmeda Kulanića upozoravao na niz poteškoća s kojima će se svako morati suočiti kada se počne baviti istraživanjem zločina u Prijedoru. Ta je opština do te mjere specifična da vam za bilo kakav projekat treba značajan dio pomoćnika koji jako dobro razumio kontekst zbivanja u toj opštini 1992. godine, onome što je tome prethodilo i kakve su posljedice počinjenih zločina. Na svu sreću, Prijedor ima nekoliko ozbiljnih stručnjaka čije reference su danas prepoznatljive kako u, tako i van Bosne i Hercegovine. Ono što je problematično jeste činjenica da kada je direktor Kulanić krenuo u projekat mapiranja mezarja niti jednog od tih stručnjaka nije konsultovao i tu je, po prirodi stvari, morao nastati problem. Umjesto stručnjaka sarađivao je sa Jusufom Arifagićem, Dževadom Smajićem i nekim još osobama koji, pokazalo se, nisu dorasli ovakvim temama - napisao je Medić.