Vijećnici Općinskog vijeća (OV) Hadžići na današnjoj sjednici donijet će odluku hoće li se na Igmanu graditi deponija građevinskog otpada. Firma „Bosman“, naime, zatražila je od Općine da joj dodijeli koncesiju za deponiju i reciklažu takozvanog čistog građevinskog otpada na mjestu gdje je nekad bio kamenolom.
Ekološka katastrofa
Kako bi uvjerili vijećnike i hadžićku općinsku administraciju da će gradnjom deponije sanirati bivši kamenolom te da se radi o projektu koji neće dovesti do ekološke katastrofe, predstavnici „Bosmana“ ranije su održali i prezentaciju na kojoj su pokušali dobiti podršku za svoju ideju.
Prema riječima vijećnika OV Hadžići Zlatana Šehića (SBB), građanima nije posve jasno zbog čega se na Igman šalju teretni kamioni s otpadom te koliko bi, ako ova ideja zaživi, jedna od najvećih oaza kisika u Evropi, kakva je Igman, bila uništena.
- Kao i većina vijećnika, prisustvovali smo prezentaciji „Bosmana“. Zbog nedostatka informacija i neuvjerljivih podataka ne znamo kako će se taj prostor koristiti i na koji će se način otpad reciklirati. U projektu nam nisu jasni mehanizmi kontrole i nije osigurana nikakva garancija da će sve biti u skladu s najsavremenijim ekološkim standardima – kazao je Šehić.
Zbor građana
On ističe da bi Igman tako postao jedina olimpijska planina na svijetu s deponijom građevinskog otpada, što je apsurdno.
- Projekt restrukturiranja bivšeg kamenoloma može se uraditi i na drugi način. Mislim da je previše rizično da se gradi bilo kakva deponija i da se na Igman dovozi otpad. Smatram da bi konačnu odluku o ovoj ideji trebali donijeti građani na zborovima i javnim raspravama - smatra Šehić.
Ovakva namjera Općine iznenadila je i ostale vijećnike koji su već zatražili da se prije današnje sjednice dostavi mišljenje Zavoda za javno zdravstvo KS, zatim sanitarne inspekcije i Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša KS.
Dovucite zemlju i posadite drveće
Stanovnici hadžićke općine koji žive pored ceste za Igman, kojom bi svakodnevno teretni kamioni odvozili otpad, već su zatražili od Općine da preispita namjere da gradi deponiju.
Oni predlažu da se na mjestu gdje je nekada bio kamenolom doveze zemlja i posadi drveće koje je ranije uništeno.