Iako u Agenciji „Stari grad“ Mostar, u određenom obimu, kao dio svoje redovne obaveze na zaštiti najuže spomeničke zone koja se nalazi na listi Svjetske baštine, svake godine rade monitoring Starog mosta, sveobuhvatni pregled ovog po ljepoti arhitekture i graditeljskoj smjelosti jedinstvenog monumenta u svijetu, urađen je prije osam godina.
Potpisan ugovor
Stoga će uskoro, kako saznajemo, započeti novi sveobuhvatni monitoring Starog mosta, a taj posao povjeren je konsultantskoj firmi "Arhiplus" iz Mostara, čiji su predstavnici u petak potpisali ugovor s nadležnima u Agenciji „Stari grad“.
Anto Šain, viši stručni saradnik u Agenciji, podsjetio je za naš list da su nakon posljednjeg sveobuhvatnog monitoringa dva puta godišnje rađena geodetska mjerenja.
- Radili smo usporedbu pomjeranja 12 referentnih točaka na konstrukciji mosta, odnosno ogradi, vijencu luka i kaldrmi u odnosu na nulto i prethodno mjerenje. No, ove godine smo planirali ponovo napraviti nešto šira osmatranja mosta - otkrio nam je Šain.
"Arhiplus" će, rekao je Šain, monitoring raditi s nekoliko saradničkih firmi, ali i ekspertima koji su direktno radili na projektu obnove Starog mosta od 1999. do 2004. godine, kao što su Zlatko Langof kao ekspertni član UNESCO-a i Mladen Glibić kao projektni i nadzorni saradnik konstrukterske struke.
Tako će, kako je pojasnio Šain, u okviru monitoringa biti urađeno podvodno snimanje stanja sanacije stijenske mase ispod upornjaka mosta, odnosno obalnih zidova, za šta će biti angažirani mostarski ronioci, a planirano je i precizno 3D skeniranje.
Analiza snimaka
- Također, bit će urađena analiza snimka na šest točaka na kamenoj ogradi Starog mosta od nultog geodetskog snimana 2010. godine do sada. Planirali smo da se osmatranja i pisani izvještaji završe u roku od 30 dana, a izvještaj o monitoringu treba sadržavati obradu svih zadataka s parcijalnim zaključcima te konačnu preporuku o potrebnim aktivnostima na zaštiti Starog mosta kao nacionalnog spomenika s liste UNESCO-a - istakao je Šain.