Na zasjedanju Štaba za vanredne situacije grada Trebinja, kojim je predsjedavao komandant Štaba, odnosno gradonačelnik Trebinja Luka Petrović, donesen je prijedlog dokumenta „Procjena ugroženosti od elementarne nepogode i druge nesreće“ za područje grada Trebinja, koji će se naći na dnevnom redu prve naredne sjednice gradskog parlamenta.
Ekološke katastrofe
Prema riječima gradonačelnika Petrovića, sve službe koje djeluju u okviru Gradskog štaba za vanredne situacije moraju preventivno djelovati da bi se spremno odgovorilo na sve buduće izazove.
- Sve više se suočavamo s nepredvidivim ekološkim katastrofama i moramo imati preventivni odgovor svih naših službi i resursa, od Civilne zaštite, Vatrogasne jedinice i ''Šuma Srpske'' - istakao je Petrović.
On je predložio da se od 1. februara počne planski raščišćavati nisko rastinje na zelenim površinama koje okružuju grad, a prije požarne sezone.
- Treba očistiti Crkvinu, šumu iznad Gučine i Hrupjela. Na taj način treba otkloniti rizik od požara u ljetnom periodu - naveo je Petrović.
Miodrag Batinić, koordinator Tima za vanredne situacije, obrazložio je da se novoizrađeni dokument odnosi na pojedine rizike, poput požara na otvorenom prostoru, poplava...
Dio sistema
- Ovim su obuhvaćeni svi nadležni u zaštiti i spašavanju - od profesionalnih službi, vatrogasaca, odnosno vatrogasnih jedinica, zatim javnih ustanova, preduzeća, predstavnika Gradske uprave, predstavnika Doma zdravlja i udruženja građana koji su dio sistema - pojasnio je Batinić.
Angažirati volontere
Direktor JU „Ekologija i bezbjednost“ Stevan Bekan predložio je da se precizno u svakoj mjesnoj zajednici evidentiraju volonteri, kao vrlo važan faktor u vanrednim situacijama.
- Volontere koji se prijave u mjesnim zajednicama treba obučiti i certificirati za razne situacije i elementarne nepogode koje možemo očekivati na terenu. Time se brzina djelovanja može podići na zavidan nivo - zaključio je Bekan.