Sve dok maleni traže lutkice, kamione i kocke njihovi roditelji spremni su im udovoljiti, ali kada dijete poželi kućnog ljubimca, mame i tate se nađu pred velikom dilemom.
Roditelji se najčešće boje bolesti koje životinje mogu prenijeti, ne znajući pozitivne strane prisustva životinje u kući.
Kućni ljubimci podstiču kod malenih izgradnju samopouzdanja, a umjesto da gleda televiziju i igra videoigrice, dijete će se fokusirati na igru sa životinjom, hranit će je i paziti, dakle - učit će se odgovornosti.
Roditelji i djeca mogu zajedno brinuti o životinji, pri čemu će djeca shvatiti šta znači briga za neko drugo živo biće, šta znači strpljenje, disciplina, osjećajnost...
Najbolje rješenje za one koji se protive držanju životinja jeste akvarijum i ribice - tada neće brinuti da će novi stanari naškoditi njihovom malenom, a dijete bi moglo dobiti zadatak da ih hrani.
Pas ili mačka
Ukoliko ste savladali lekciju s ribicama kao kućnim ljubimcima, sljedeći korak mogao bi biti izbor između psa i mačke.
Mačka, ipak, nije preporučljiva za dijete mlađe od pet godina jer se u 90 posto slučajeva pokazalo da maleni nisu sigurni s njom kao kućnim ljubimcem. To znači da slatka, umiljata maca može povrijediti dijete koje malo pretjera u igri, dok je to rjeđi slučaj sa psima.
Međutim, sve ima svoje granice. Djetetu ne smijete dozvoliti da vuče životinju za rep, pritiska joj stomak, ili gura ruku u usta.
I nemojte misliti da život s kućnim ljubimcem može dovesti do alergije kod djeteta. Alergije i astma rjeđe su kod djece koja su u svakodnevnom kontaktu sa životinjama.
Istina, mačke i psi prenose gliste, bjesnilo, toksoplazmozu, razne dermatoze, tuberkulozu... dok ptice i mali sisari mogu zaraziti salmonelozom i raznim virusnim oboljenjima pluća i mozga.
Ali, da do toga ne bi došlo potrebno je ljubimce redovno vakcinirati i voditi na veterinarske preglede.
Kada dođe beba
Ako već imate psa ili macu, a tek čekate bebu, nemojte svog ljubimca izbaciti na ulicu kada se beba rodi.
Pitajte veterinara šta je sve potrebno učiniti, a da vaš četvoronožac ne bi bio ljubomoran. Bebu i psa vodite zajedno u šetnju i, što je posebno važno, ne treba životinje lišavati nježnosti i igara na koje su navikli.
Pustite životinju da uđe u bebinu sobu, da onjuši "novog stanara", neka prisustvuje kupanju, dojenju, neka prisvoji neku bebinu igračku... Polako i oprezno, pustite ih da se upoznaju.